Nyugdíjasok adóbevallása

<p>Március az adóbevallások hónapja, és a legtöbb dolgozó nyugdíjas ilyenkor felteszi a kérdést: nekem is el kell számolnom a bevételeimmel és az adóval? Az idősek nem mindig kötelesek adóbevallást készíteni, de sokuknak érdemes, mert az alacsony jövedelműek nagy valószínűséggel visszakapják a befizetett adót. Összeállításunkban a nyugdíjasok adóbevallásával foglalkozunk.&nbsp;</p>

Minden adózónak, köztük a nyugdíj mellett munkát vállaló időseknek is, adóbevallást kell készítenie, ha 2015-ben az adóköteles jövedelme túllépte az 1901,67 eurót. Annak a nyugdíjasnak, akinek a munkaadója adóelőleget vont le a béréből, akkor is megéri adóbevallást készítenie, ha összbevétele nem érte el az 1901,67 eurót. Minden bizonnyal adótúlfizetése keletkezett, amit az adóhivatal visszaad - feltéve, hogy az összeg meghaladja az 5 eurót, ennél kevesebbet ugyanis nem fizetnek vissza. Ha az idős személynek anyugdíján és az alkalmazotti fizetésén kívül nem volt más bevétele, A típusú adóbevallást kell készítenie. Akinek volt egyéb bevétele is (nem pénzbeli nyeremény, bérbeadásból, ingatlan értékesítéséből vagy vállalkozásból származó jövedelem, értékpapírokból, részvényekből származó haszon stb.), B típusú nyomtatványt dolgoz ki. 

A szükséges űrlap beszerezhető az adóhivatalban, a nyomtatványokat is forgalmazó papírboltokban, vagy letölthető az adóhivatal honlapjáról. Mielőtt hozzáfogunk az adóbevallás kitöltéséhez, először is tudatosítani kell, hogy a nyugdíj nem minősül adóköteles bevételnek, azaz abból nem kell adót fizetni. Az öregségi, korengedményes, rokkantsági, árvasági, szolgálati vagy özvegyi nyugdíjat az adóbevallásban nem kell a bevételek közé sorolni. 

Nyugdíj és adózás 

Aki tavaly vált nyugdíjassá, az teljes mértékben érvényesítheti az adózóra vonatkozó adómentes részt, azaz 3803,33 eurót leírhat az adóalapjából, ha az adóalapja nem lépte túl a 19 809 eurót. Amennyiben az adóalap ennél magasabb, érvénybe lép az ún. milliomosadó, ami azt jelenti, hogy az adómentes rész 8 755,578 euró (a létminimum 44,2-szerese) és az adóalap negyedének a különbözete. Minél magasabb jövedelme volt valakinek, annál alacsonyabb adómentes részt tud leszámolni. 
Azok a nyugdíjasok, akiknek egész évben folyósítottak járandóságot, vagy a nyugdíjat visszamenőleg 2015. január 1-jei dátummal hagyták jóvá, csak akkor jogosultak az adómentes részre, ha az egész éves nyugdíjuk kevesebb volt 3803,33 eurónál. Ez azokra vonatkozik, akik járandósága havonta nem lépte túl a 317 eurót. Mivel az átlagnyugdíj Szlovákiában 400 euró körül mozog, soknyugdíjas nem jogosult semmilyen adómentes részre. 

Az adómentes részt csak azon dolgozó nyugdíjasok esetében kell csökkenteni a kifizetett nyugdíjjal, akiknek az SP egész évben folyósította a nyugdíjat. Ha valakinek év közben hagyták jóvá a járandóságot, az egész 2015-ös évre vonatkozóan érvényesítheti az adómentes rész teljes összegét - még abban az esetben is, ha nem dolgozott egész évben. Az új nyugdíjasok nagy valószínűséggel adótúlfizetésre számíthatnak. 

Több munkaadó 

Csak egy adóbevallást dolgoz ki az is, akinek év közben több állása volt (egy időben, vagy egymás után). A nyomtatvány kitöltéséhez szükség van a munkaadó(k) igazolására arról, hogy tavaly mennyi volt a fizetése, és a bruttó bérből mennyi adót és járulékot vontak le. Ezt az igazolást mellékelni kell az adóbevalláshoz. Az űrlapon fel kell tünteti az összes munkáltató adatait. Aki tavaly több cégnél is dolgozott, előbb össze kell adnia, hogy összesen mennyit keresett, és a munkaadók összesen mennyi adót és járulékot vontak le. Azok az idősek, akiknek tavaly egész évben folyósítottak nyugdíjat, vagy visszamenőleg jóváhagyták számukra év elejétől, az adóbevallásban feltüntetik az egész évi járandóságuk összegét is - de nem a bevételek között a nyomtatvány V. részében, hanem az adóalap csökkentésére vonatkozó III. részben, a 28. sorban. Csak a rendes nyugdíjat kell bevallani, a karácsonyi nyugdíj-kiegészítést nem, arra ugyanis úgy tekintenek, mint egyfajta szociális segélyre, ami nem minősül adóköteles jövedelemnek. Az adóbevalláshoz nem kell csatolni igazolást a nyugdíj nagyságáról. A járandóság összege annak a megítélése szempontjából fontos, hogy az adott személy jogosult-e valamilyen adómentes részre. 

Adóbónusz 

A nyugdíjasok is érvényesíthetik az adóbónuszt, de csak akkor, ha 2015-ben a nyugdíj mellett munkaszerződés alapján vagy vállalkozásból legkevesebb 2280 euró bevételre tettek szert. Az adóbónusz összege 21,41 euró havonta, 256,92 euró évente. Ún. passzív bevételekre ezt a kedvezményt nem lehet érvényesíteni. Passzív bevételnek számít például a bérbeadásból, nem pénzbeli nyereményből, ingatlan eladásából, értékpapírokból származó jövedelem. Az adóbónuszt csak azokra a hónapokra lehet érvényesíteni, amikor az adott gyermek eltartottnak minősül. Az adóbónusszal közvetlenül az adót lehet csökkenteni. Amennyiben az adó kisebb az adóbónusznál, nem kell fizetni semmilyen adót, sőt az adóhivatal visszaadja a különbözetet. 

A kitöltött adóbevallást legkésőbb március 31-éig kell a lakhely szerint illetékes adóhivatalba eljuttatni - leadható személyesen, postázható ajánlott küldeményként vagy elküldhető elektronikus úton is.

(sza)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?