Nemzetközi összefogás az üzletláncok ellen

Eshet a kenyér és a hús ára
Pozsony |

Nem csupán a szlovákiai pékeknek van már elegük az üzletláncok kíméletlen árpolitikájából, régiónk összes országában hasonló gondokkal küzd az ágazat. Öt ország pékipari szövetségei ezért most úgy döntöttek, hogy a jövőben közösen veszik fel a harcot az üzletláncokkal szemben.

A szlovák pékipari szövetség az elmúlt időszakban már többször is figyelmeztetett arra, hogy látványosan nőttek a pékségek gyártási költségei: többet kell fizetniük a lisztért, nőttek az energiaárak, a kormány szociális intézkedései miatt pedig megugrottak a bérköltségeik is.

A nagy külföldi üzletláncok ennek ellenére hatalmas nyomást gyakorolnak a pékségekre, hogy csökkentsék az áraikat, miközben ezek nemegyszer már most sem fedezik a gyártási költségeiket.

Hasonló a helyzet azonban a többi visegrádi országban is.

„Ennek az áldatlan helyzetnek szeretnénk most véget vetni azzal, hogy összefogunk régiónk országainak a pékipari szövetségeivel” – nyilatkozta Tatiana Lopúchová, a Szlovákiai Pékek, Cukrászok és Tésztagyártók Szövetségének az elnöke. A szlovák szakmai szervezet nemzetközi együttműködési memorandumot írt alá a lengyel, a cseh, a magyar és a román pékipari szövetségekkel a jövőbeni közös fellépés érdekében. A memorandumot aláíró öt pékipari szövetségbe tömörülő cégek összesen 90 ezer embernek adnak munkát, miközben a fő problémájuk ugyanaz. „A kiskereskedelemben egyre nagyobb szerepet kapnak a nagy nemzetközi üzletláncok, amelyek közül néhány visszaél a domináns piaci helyzetével, olyan árakat szabva, amelyek a költségeinket sem fedezik. Most azonban sikerült megegyeznünk a visegrádi országok és Románia pékipari szövetségeivel, hogy a jövőben egyeztetjük a lépéseinket és közösen lépünk fel a tisztességtelen üzleti gyakorlattal szemben” – tette hozzá Lopúchová.

Hogy a pékek nem csupán Szlovákiában vannak nehéz helyzetben, azt nemrég a memorandumot magyar részről aláíró Magyar Pékszövetség elnöke, Septe József is elismerte. Szerinte a pékek országos átlagban Magyarországon is veszteséggel adják tovább a három legnagyobb mennyiségben forgalmazott terméküket. „A kenyeret készítő vállalkozások nincsenek abban a helyzetben, hogy érvényesítsék megnövekedett költségeiket, mivel azt a multinacionális láncok nem fogadják el. Ez a jelenség annyira leszorítja a jövedelmezőséget, hogy nemcsak a versenyképességről, de a túlélésről sem mondhatunk biztosat” – fogalmazott Septe. (mi, MTI)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?