Pozsony. Szlovákia európai uniós csatlakozása után már csak azok a szőlészek és borászok értékesíthetik szőlőjüket és dobhatják piacra boraikat, akik szerepelnek a szőlészeti nyilvántartásban. A gazdáknak érdemes nyilvántartásba vétetniük magukat, hisz támogatásra is csak a regisztráltak lesznek jogosultak. Márpedig az EU-ban nem kis pénzt fizetnek a termelőknek.
Nem elég a trükkös statisztika
Az új regisztrációs folyamat – a térképek és légi felvételek szükségessége miatt – időigényes folyamat. Az ÚKSUP szakértői az új követelmények szerint idén nyár óta eddig mindössze 6020 hektárt vettek nyilvántartásba. Ennek ellenére bíznak abban, hogy 2003 júniusáig végeznek a munkával, s a szám megközelíti majd a 22 ezer hektárt. Pavel Filkorn, az ÚKSUP igazgatója a sajtó nyilvánossága előtt közölte: bekerülnek a regiszterbe olyan területek is, amelyeken esetleg jelenleg nem művelik a szőlőt, esetleg ki is szántották a tőkéket. Ez azért fontos, mert az EU-csatlakozás után Szlovákia új szőlőterületeket már nem telepíthet. Az újratelepítés lehetősége viszont kiterjeszthető azokra a regiszterben szereplő területekre, ahol egykor folytattak szőlőtermesztést.
Hasonló gond sújtja a többi társult országot is, bár itt meg kell jegyezni, hogy például a csehek lényegesen előrelátóak voltak. Masszív szőlőtelepítési kampányba kezdtek, aminek meg is lett az eredményei. A szlovák szőlőtermelők szövetségének vezetői beismerik, legalább 3 éves csúszásban vagyunk a csehekhez viszonyítva. (Marieta Okenková, Szlovákia új EU agrárügyi főtárgyalója csak 2 éves lemaradást ismer el.) A lemaradás – 2004-es csatlakozás esetén – másfél év alatt nem hozható be, annál is inkább, mert egy hektár szőlő telepítése 500-800 ezer koronába kerül. Évente tehát 200-500 hektár telepítése képzelhető el. Az állam ugyan növekvő mértékben támogatja a telepítést és a felújítást, ám ez a pénz nem elegendő arra, hogy a tetemes lemaradást 2004 január elsejéig bepótoljuk (hacsak nem pumpálunk 8 milliárd koronát, azaz a teljes éves dotációs keretet szőlőtelepítésbe). Ennek ellenére az ÚKSUP igazgatója bizakodik. Bízik abban, hogy a kistermelők is időben regisztráltatják magukat. Az ügy sikeressége érdekében levélben kérték fel a községek polgármestereit, hogy tájékoztassák az érintetteket és segítsék a regisztrációs folyamatot.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.