Ne vásároljunk hulladékhúst!

Pozsony |

<p>A jövő hónapban életbe lépő új uniós szabályok szerint a hús származási helyét is fel kell tüntetni a friss, a hűtött és fagyasztott sertés-, juh-, kecske- és baromfihús csomagolásán.&nbsp;</p>

A szakemberek szerint a fogyasztóknak figyelmesen el kellene olvasniuk a termékek csomagolásán feltüntetett tájékoztatót, az egyes gyártók között ugyanis jelentős különbségek vannak. „Ami eddig csak a marhahúsra volt érvényes, április elsejétől valamennyi hús csomagolására vonatkozik, vagyis a sertés-, a juh-, a kecske-, valamint a baromfihús eredetéről, származási helyéről is többet megtudhat a vásárló. A fogyasztók körében végzett felmérésekből kiderül, hogy a megkérdezettek jelentős része kíváncsi egy-egy hústermék származási helyére” – tájékoztatta lapunkat Paulína Komarová, az Állami Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Felügyelet igazgatóságának a hivatalvezetője. A 1337/2013-as számú rendelet szerint a hús eredete az állatok tenyésztési idejére vonatkozik. A vágóhidak működtetőinek a jövőben regisztrálniuk kell a húsok eredetének a helyét, ugyanúgy, mint jelenleg a marhahús esetében. Ezeket az információkat aztán továbbítaniuk kell a húsfeldolgozás következő láncszemeinek. A vágóhidaknak emiatt jobban oda kell figyelniük a beszállítókra. Az utóbbi napokban a hús- és hústermékek ellenőrzésével kapcsolatban többször szóba kerültek bizonyos baromfihús-termékek, ezen belül pedig a gyártók kérdése. „Ma az üzletláncokban a baromfihústermékek 50 százalékát a vöröshús-feldolgozók kínálják, amelyek nem rendelkeznek saját baromfi-alapanyaggal, ennek ellenére termékeikkel elárasztják az üzletláncok pultjait” – tájékoztatta lapunkat Ľubomír Urban, a szlovákiai baromfiszövetség sajtótitkára. Szerinte a vöröshús-feldolgozók a baromfihústermékek alapanyagául sokszor a külföldről olcsón beszerzett mechanikusan szeparált húst adagolják, ami csak annyira hús, hogy az a szövet valaha állati csontokon volt megtalálható. Gondok vannak a baromfivirsli gyártásával is. „Néhány évvel ezelőtt a boltokban kizárólag a szlovákiai baromfi-feldolgozók által előállított virslit vásárolhatták a fogyasztók. Manapság azonban szinte nagyítóval kell keresni ezek termékeit, a vöröshús-feldolgozók ugyanis fele olyan áron kínálják a virslit, mint a baromfihúst feldolgozó vállalatok” – erősítette meg Urban. A baromfiszövetség sajtótitkára azt is elmagyarázta, melyek a leglényegesebb különbségek a baromfi-feldolgozók és a vöröshús-feldolgozók által készített baromfivirsli között. „Míg a baromfi-feldolgozók termékének alapanyaga a darált hús, a vöröshús-feldolgozók húsból és csontból álló pasztát használnak alapanyagul” – hangsúlyozta Urban. Szerinte a fogyasztóknak figyelmesen el kellene olvasniuk az egyes termékek csomagolásán feltüntetett tájékoztatót. „Nem csupán a termékösszetételre, de a gyártó megnevezésére is oda kell figyelni” – hangsúlyozta Urban.    
Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?