Most érdemes lakást vásárolni

<p>A gazdasági válságra hivatkozva a szlovákiai pénzintézetek szigorítottak a hitelnyújtási feltételeiken, miközben a lakásukat eladók egyelőre nem szívesen csökkentik az általuk kért árat. Az elmúlt egy-két hónapban így visszaesett az új ingatlanok iránti igény. Mire számíthatunk az elkövetkező időszakban? A hazai ingatlanpiacon a legnagyobb törésre az idei első negyedévben került sor, 18 év után ugyanis először kezdtek el jelentősebb mértékben esni a lakásárak.</p>

„A mostani áresést elsősorban az euró jövő évi bevezetésének köszönhetjük, a lakosság nagy része ugyanis megvárja ennek a következményeit“ - állítja Ľubomír Kardoš, a Szlovák Ingatlanügynökségek Nemzeti Szövetségének (NARKS) az elnöke. Hasonló volt a helyzet Szlovákia uniós csatlakozását megelőzően is, miközben a csatlakozást követően újra nőni kezdtek az árak.

Michal Padych, a King Sturge nemzetközi ingatlan-tanácsadó szlovákiai kirendeltségének a képviselője szerint az új lakások piacának időleges visszaesése nem lesz hosszú távú, így aki ilyen lakóingatlant szeretne vásárolni, és van rá elegendő pénze, annak érdemes kihasználnia a csökkenő árakat. A King Sturge elemzése szerint az új lakások átlagos négyzetméterenkénti ára Pozsonyban áfa nélkül 2139 euróra (64 439 korona) mérséklődött. Az elmúlt időszakban a vidéki régiókban is mintegy 7,5 százalékkal csökkent az új lakások ára, manapság vidéken átlagosan 1299 euróba (39 133 korona) kerül egy négyzetméter. Az egyes járások között azonban jelentős eltérések lehetnek. Pozsony után a legdrágábbnak Kassa számít. Az árak legnagyobb növekedését tavaly azokban a régiókban - Nyitra, Nagyszombat - könyvelhették el, ahol jelentős külföldi beruházó telepedett le. Jelenleg a legtöbb új lakás, az összes ilyen ingatlan 66 százaléka, a fővárosban található.

Az új lakások iránt érdeklődők átlagéletkora 34 év - derül ki a Csehországban és Szlovákiában is vállalkozó FINEP társaság elemzéséből. Az ingatlanvásárlással kapcsolatos szolgáltatásokkal foglalkozó társaság szerint ügyfeleiknek alig 15%-a ötven év feletti. Mindezt azzal magyarázzák, hogy a bankok az idősebb korosztályoknak már nem szívesen kölcsönöznek hosszabb időszakra pénzt. Csehországban az új ingatlanok vásárlására átlagosan 2,5 millió koronát (82 985 euró) vesznek fel, nálunk ez nagyjából 2 millió korona (66 388 euró). A cég ezt részben az ingatlanárak, részben pedig a két országban megkövetelt önrész különbségével magyarázza. A keresletcsökkenéshez jelentős mértékben hozzájárultak a bankok is, amelyek jóval szigorúbban bírálják el az ügyfeleik hitelképességét, mint korábban. A jegybank elemzése ez azzal magyarázható, hogy az ingatlanárak gyorsabban nőttek, mint a lakosság bevételei, így a hitelnyújtás rizikója is nagyobb.

Az elmúlt években Pozsonyban irreális ütemben nőtt a régebbi lakások ára, évi több mint 20 százalékkal. Idén nyáron így egy négyzetméterért átlagosan 60 ezer koronát (1991,6 euró) kértek. Ľubomír Kardoš szerint épp az öregebb lakások esetében az elkövetkező két évben csökkenhetnek az árak, visszatérve a 35-40 ezer Sk/m2 (1162-1328 euró) szintre. A lakáspiac stabilitását az állam a bérlakások nagyobb támogatásával segíthetné. (p, mi, s)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?