Milliárdos pénzinjekcióval kezelik a bajt

Prága. A cseh kormány 3,4 milliárd koronás segítséget nyújt az eladósodott kórházaknak és 3 milliárd koronát pedig a betegbiztosítóknak – erről a három párti koalíció vezetői állapodtak meg kedden este Prágában, s a döntést a kormány tegnapi ülése véglegesítette.

Prága. A cseh kormány 3,4 milliárd koronás segítséget nyújt az eladósodott kórházaknak és 3 milliárd koronát pedig a betegbiztosítóknak – erről a három párti koalíció vezetői állapodtak meg kedden este Prágában, s a döntést a kormány tegnapi ülése véglegesítette. „Az állami segítség célja, hogy rendezze a kórházak helyzetét és előkészítse a terepet az egészségügy átfogó reformjára“ – nyilatkozta a koalíciós tárgyalások után Vladimír Špidla kormányfő. A cseh kórházak az év elején, az ország új területi felosztásának bevezetése után a megyék és a városok hatáskörébe kerültek, s jelentős részük komoly anyagi gondokkal, adósságokkal küzd. A kormányzat, valamint a helyi elöljárók és az egészségügyi vezetők között hónapok óta éles vita folyik a felgyülemlett gondok megoldásáról. A kormányzat végül is engedett a nyomásnak, s elvállalta, hogy rendezi a múltból, még a kompetenciák átadása előtti időkből, fennmaradt anyagi problémákat.

„Célunk, hogy lehetővé tegyük az egészségügy átalakítását, s megszüntessük azt a helyzetet, amikor a problémák nagyjából 3 évente megismétlődnek” – jegyezte meg a miniszterelnök. Bohuslav Sobotka pénzügyminiszter elmondta, hogy a kórházak az idei költségvetés tartalékából 2,7 milliárd koronát kapnak, míg 700 milliót a jövő évben.

A betegbiztosítók szintén az év végéig kapják meg az állami segítséget. Formálisan ez úgy lesz megoldva, hogy az állami konszolidációs ügynökség megveszi az anyagi gondokban lévő kórházak adósságainak mintegy felét. A reformtervek között szerepel, hogy bevezetnék a 20 koronás illetéket a minden egyes receptért, valamint befagyasztanák a gyógyszerárakat. Ezekről a lépésekről azonban még nincs döntés. A helyi elöljárók és a betegbiztosítók is elégedetten vették tudomásul a koalíció döntését, míg az egészségügyben dolgozók szerint további lépésekre van szükség a terület gondjainak orvoslására. Az orvosi kamara tagjai ugyanis magasabb béreket követelnek, de az illetékesek ezt az általános pénzhiányra való hivatkozással elutasítják. Az orvosok sztrájkot helyeztek kilátásba, illetve azt, hogy nem fognak túlórázni. Egyelőre nem világos, hogy az orvosok között milyen a támogatása a szakmai kamara sztrájkról szóló döntésének.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?