Pozsony. Az elmúlt években a lakosság 4 milliárd koronányi megtakarítását veszítette el a betéti társaságok csődje miatt. Többségünk képtelen tanulni mások kárából, így mára a lakosság mintegy 20 milliárd korona értékű összeget helyezett el a bizonytalan jövőjű társaságokban.
Milliárdos hiszékenység
Szlovákiában eddig hozzávetőleg 50 társaság folytatott nem banki jellegű betéti tevékenységet, közülük csaknem a fele már csődbement, 15-ről pedig jelenleg nem áll rendelkezésünkre semmilyen adat. A Befektetési Társaságok Szövetsége (ASS) szerint a betéti társaságok átlagos életkora 4 év, az elmúlt időszakban ugyan nem volt nagyobb csőd, ám a szakértők arra figyelmeztetnek, hogy a betéti társaságok bármelyik pillanatban csődbe mehetnek.
Ennek ellenére csaknem minden ötödik lakos helyezte el pénzét hasonló társaságokban. Fő motivációként a magas kamatokat említik, amelyekkel a bankok egyszerűen képtelenek versenyezni. A Horizont Slovakia például 32 és 53 százalék közötti kamatokat ajánl, a Drukosnál ugyanez 27 százalék körül, a B.M.G. Investnél 16-48, az AGW-nél pedig 25-43 százalék között mozog. Összehasonlításképpen, a bankokban az éves kamat csak ritkán haladja meg a 7 százalékot. Csődveszéllyel kevesen számolnak, ha pedig tényleg odaveszik a pénz, akkor is általában az államot szokás szidni. A pénzügyminisztérium és a mérvadó pénzintézetek ugyanakkor már korábban figyelmeztettek, hogy még a legmegbízhatóbbnak tűnő betéti társaságok sem biztonságosak. Peter Krištofovič, az Allfinanz Holding igazgatója szerint, ha ennek ellenére úgy döntünk, hogy pénzünket a nagyobb nyereség reményében egy ilyen betéti társaságnál helyezzük el, akkor megtakarításaink 5-10 százalékánál többet nem érdemes ide befektetni.
A hatalmas kamatokat látva többségünk abban a hiszemben él, hogy az érintett társaságok óriási nyereséggel dolgoznak. Mivel a nem banki jellegű betéti társaságok nem teszik közzé gazdasági eredményeiket, ezért csak az ASS elemzésére támaszkodhatunk. Eszerint a BMG Invest tavaly 2,3 milliárd koronás veszteséggel dolgozott, de mintegy 990 milliós veszteséget ért el a Horizont is. Ahhoz, hogy képesek legyenek fennmaradni, a piramisjátékokhoz hasonlóan, állandóan újabb és újabb ügyfeleket kell szerezniük. Az ASS szerint, hogy fennmaradjanak, évente 30-40 százalék közötti új betétre van szükségük. Hatalmas összegek mennek el így természetesen a reklámkampányokra is. Évente erre mintegy 350 millió koronát fordítanak, ami 20 millióval meghaladja a szlovákiai bankok által reklámra fordított pénzösszeget.
Részmegoldást jelent a jövőre életbe lépő új, értékpapírokról szóló törvény, ami kötelezővé teszi a betéti társaságok számára az információszolgáltatást. ĺgy aki közülük jövőre is vállalkozni akar, annak közzé kell tennie, hogyan is használja fel a befektetett pénzt, és természetesen az ezzel járó rizikót is. Ez alapján aztán bárki eldöntheti, hogy pénzét továbbra is bizonytalan jövőjű társaságokban helyezi el, vagy inkább biztosabb befektetés után néz. (mi)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.