Mennyiért lakhatunk jól idén?

Pozsony. Az elmúlt harminc év legnagyobb mértékű élelmiszerdrágulása előtt állunk. Átlagon felül drágul a hús, a baromfi, a tej és a tojás. A drágulás oka a bioenergia-termelés felfutása, a szárazság, illetve India és Kína egyre növekvő kereslete.

Idén valószínűleg mélyebbre kell majd nyúlnunk a zsebünkbe, ha élelmiszert szeretnénk vásárolniJán Krošlák felvételeA kiskereskedelmi árukészleteknek az elmúlt 30 évben tapasztalt legnagyobb drágulása előtt állunk – állítják egyöntetűen a nemzetközi agrárelemzők. Az áremelkedést alapvetően a világszerte felfutó bioenergia-termelés generálja, mert növeli a gabonafélék iránti keresletet. A takarmányárak emelkedése pedig az állattenyésztési termékeknél (baromfi, tej, tojás) is árnövekedést okoz a nagyobb költségek miatt. A bioipar látványos fejlődése miatt számos elemző már etanolválságról beszél. Felhívják a figyelmet arra, hogy az igényeket gabonából nem lehet kielégíteni, különben további jelentős piaci megrázkódtatásokra kell számítani. A szlovákiai elemzők szerint a bioenergia felfuttatása ugyan jelenleg több hazai termelő számára is érdekes lehet, hosszú távon azonban gyengítheti a hazai mezőgazdaság erejét.

A világpiaci élelmiszer-dráguláshoz hozzájárul az éghajlatváltozásra utaló szárazabb időjárás is, amelynek termeléscsökkentő hatása van. Intő jel, hogy a globális gabonakészletek ma harmincéves mélyponton vannak. Szlovákiát ugyan tavasszal szintén soha nem látott aszály sújtotta, azóta azonban sikerült behozni a lemaradást, az elmúlt időszakban ugyanis országszerte jelentősebb csapadék hullott. Hogy a tavaszi aszály miatt számítanunk kell-e valamilyen áremelésre, azt egyelőre nem tudhatjuk. A termelői árak növekedését a kereskedők ugyanis nem mindig építik be az áraikba. Az enyhe tél és a tavaszi szárazság miatt idén kisebb termésre számíthatunk a gabonafélék, a kukorica és a cukorrépa esetében is. Ha a mezőgazdaság veszteségei elérik a 10 százalékot, akkor Ivan Oravec, az agrárkamara elnöke szerint elkerülhetetlen lesz az áremelés, elsősorban a kenyér esetében számíthatunk magasabb árakra.

Ezzel párhuzamosan a nemzetközi porondon az is áremelkedést okoz, hogy Kína és India egyre nagyobb vevőként lép a piacra. A két ország elsősorban a búza, a kukorica, a tej és az étolaj árát növeli, mivel a hatalmas kereslet kielégítésére nincs megfelelő kínálat. Bár Kína élelmiszer-termelése bővül, továbbra is jelentős behozatalra szorul zöldségekből és egyéb szezonális termékekből. Az ázsiai ország összes agrárimportja így a vártnál gyorsabban növekszik: 2001-04 között – 33 milliárd dolláros értékkel – megkétszereződött. Az év első negyedében az Egyesült Államokban az élelmiszerek átlagárának növekedése 6,7% volt, és ha ez így folytatódik, a legnagyobb árinfláció várható 1980 óta – állítják elemzők. Nagy-Britanniában Kínához hasonló, 6,2%-os élelmiszerár-növekedést tapasztaltak 2007 első három hónapjában. A Morgan Stanley adatai szerint – a dollár átlagárfolyamával számolva – egy egységnyi kukorica ára 86%-kal emelkedett az első negyedévben tavalyhoz képest. Az étolaj 41, a nyers tej 22,5, a szójabab 32, a kakaó 16, a kávé 23,5%-kal drágult. (vg, mi, t)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?