<p>Ha siralmasan alacsonynak tartjuk a határidős betétekre nyújtott kamatokat, akkor forduljunk az újra nagyobb megtérülést biztosító befektetési alapok felé. Míg tavaly az ügyfelek nagy része – a gazdasági válságtól beijedve – tömegesen szedte ki pénzét az alapokból, idén lassan kezd visszatérni a bizalom velük szemben.</p>
„Idén megfigyelhető egy óvatos változás, így különösen az elmúlt hetekben egyes alapokban már elkezdett nőni a betétek összege” – nyilatkozta Peter Žilinek, a Tatra Asset Management igazgatója. A befektetési alapkezelők szerint az elkövetkező időszakban egyre több pénz folyik majd az alapokba. A szakemberek ezt azzal magyarázzák, hogy a gazdasági válság kirobbanását követő első sokk lassan kezd elülni, az emberek lassan visszanyerik az alapokba vetett bizalmukat. Nem kis mértékben járult hozzá a befektetési alapok népszerűségének növekedéséhez az is, hogy a bankszámlán tartott pénzünkért elenyészően alacsony kamatot számolnak fel – nyilatkozta Radko Semančík, a ČSOB Asset Management igazgatótanácsi tagja, aki szerint a banki ügyfelek emiatt kedvezőbb befektetési formák után néznek.
A növekvő részvényárak Semančík szerint elsőként a tapasztalt befektetőket vonzották vissza az alapokhoz, mára azonban már a konzervatívabb ügyfelek is kezdik felismerni az előnyeiket. Mindehhez ráadásul nem is kell nagyobb pénzösszeggel rendelkeznünk. „Egyre többen érdeklődnek az olyan befektetési formák iránt, amelyek esetében rendszeresen egy kisebb összeget helyezhetnek el az alapban” – nyilatkozta Peter Žilinek. A választék nagy, hiszen számos alaptípust különböztetünk meg. Van pénzpiaci alap (euróban, dollárban vezetik), továbbá kötvény-, részvényalap, vegyes profilú alap és ún. alapok alapja. Különbséget kell tenni a viszonylag kockázatos, ám magas hozamot ígérő alapok (az IT-technológiákban tevékenykedő társaságok papírjaira szakosodó alapok), a közepesen kockázatos, nagy és ismert cégek részvényeit vásárló alapok és a minimális kockázatú, állampapírokra szakosodó alapok között.
Ha úgy döntünk, hogy befektetési alapban helyezzük el a pénzünket, legelőször azt kellene felmérnünk, mekkora kockázatot vagyunk hajlandók vállalni. Ha konzervatívabb ügyfélnek számítunk, vagyis a magasabb hozammal szemben a biztonságot tartjuk elsőrendűnek, a szakemberek a pénzpiaci alapokat és a kötvényalapokat kínálják számunkra. Akik hajlandók nagyobb kockázatot vállalni, azoknak Semančík a részvényalapokat ajánlja. Ez utóbbiak ígérik a legnagyobb nyereséget, azonban csak azoknak, akik hosszú távra fektetnek be. Fontos tudni, hogy az alapok döntő többségénél nincs garantált nagyságú kamat, van bizonyos hullámzás, ám hosszabb távon a megbízható alapok határozottan nagyobb nyereséggel kecsegtetnek, mint a bankbetétek. Nálunk még mindig a konzervatív befektetési forma a jellemző, azaz az ügyfelek döntően a pénz- és kötvényalapokba fektetnek be. A kötvényalapok tavaly átlagosan 6, a vegyes alapok 13,5 százalékos hozamot biztosítottak. (t, akt, mi)
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.