<p>Megvan az első cég, amely bírságot kapott az offshore-háttér miatt. A Közbeszerzési Hivatal (ÚVO) 10 ezer euróra büntette az InterMedical társaságot, amely nem mondott igazat tulajdonosi hátteréről.</p>
Megvan az első szlovák offshore-bírság
A nyitrai InterMedical társaság speciális orvosi anyagokat és eszközöket szállít kórházakba, 2015-ben 11 millió euró árbevétele volt. A 10 ezer eurós bírságot azért kapta, mert ugyan bejelentkezett abba a jegyzékbe, amely tartalmazza a végső kedvezményezettek, vagyis a tulajdonosok névsorát, de ebben nem a tényleges tulajdonosokat, hanem csak a cég ügyvezetőit tüntette fel. Mint a kórházak beszállítója indult közbeszerzéseken is, ezért kellett bejelentkeznie az említett jegyzékbe.
10 ezer eurós bírság
A Közbeszerzési Hivatal döntése már jogerős, az elsőfokú döntés ugyan még 50 ezer eurós bírságot tartalmazott, ami ellen a cég fellebbezett, a másodfokú döntés a törvénysértést megerősítette, de a bírságot – a cég bevételére tekintettel – 10 ezer euróra enyhítette. A bírság ugyanis 1000 és 100 ezer euró közötti összegben szabható ki, és a 10 millió eurós árbevétel alapján a cég a kisebbek közé tartozik, a közbeszerzéseken indulnak ugyanis százmilliós vagy akár milliárdos árbevételű – például útépítő vagy ingatlanberuházási – cégek is.
Az InterMedical a Transparency International Slovensko (TIS) felmérése szerint a 16. legnagyobb beszállítója volt a kórházaknak 2012 és 2014 között. Három év alatt 11 szerződés alapján 10,3 millió euró értékben szállított speciális anyagokat és eszközöket – például katétereket, értágító csöveket, úgynevezett sztenteket stb. Forgalmazott egészségügyi berendezéseket, például ultrahang-berendezést is.
Precedens
A hivatal döntése azért is jelent áttörést, mert az InterMedical tulajdonosi struktúrája elég gyakori az egészségügyi beszállító cégek körében. A TIS a már említett jelentésében kifogásolta is offshore hátterét, a 95 százalékos tulajdonosa ugyanis a Laurindol Limited ciprusi cég. A tényleges tulajdonosai ciprusi névleges (nominee) részvényesek, vagyis strómanok mögé bújnak. Ezek a névleges részvényesek csak kezelik a részvényeket és a nyereséget a tényleges tulajdonosok számára, akiknek a nevét azonban nem hajlandók elárulni. A cég tényleges tulajdonosaira a Fair-Play Szövetség kérdezett rá a Közbeszerzési Hivatalban, amely ellenőrizte a cég által leadott adatokat. Megtudta, hogy a ciprusi tulajdonos egy másik ciprusi cég kezében van, amely azonban nem volt hajlandó elárulni a tényleges tulajdonosokat, arra hivatkozva, hogy ezt a ciprusi törvények nem teszik lehetővé.
Önkéntes bevallás
Az ÚVO szerint azonban a jegyzékbe mindenki önkéntesen jelentkezik be, és ezzel kötelezi magát arra is, hogy nyilvánosságra hozza a tényleges tulajdonosai nevét, ami nem törvényellenes egyetlen uniós tagállamban, így Cipruson sem. Az eljárás során ugyan a részvényeket az ügyvezető igazgató szerezte meg, de az eredeti tulajdonosok rejtve maradtak, ezért maradt a bírság is. Február elsejétől a tényleges tulajdonosok jegyzékét már nem az ÚVO, hanem a Zsolnai Járásbíróság vezeti, és a jegyzékbe való bekerülés is szigorodott, akárcsak a bírság összege. Ennek ellenére szakértők úgy vélik, hogy az ÚVO döntése precedensértékű, jelzés arra, hogy a tényleges tulajdonosokat nyilvánosságra kell hozniuk azoknak a cégeknek, amelyek indulni akarnak a közbeszerzéseken. (sme, lpj)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.