Megéri olcsó csirkét venni?

Pozsony |

<p>Az ünnepek előtti időszakban a hazai üzletláncok ismét olcsó csirkehússal próbálják magukhoz csalogatni a vásárlókat. A reklámújságok tele vannak kedvezőbbnél kedvezőbb ajánlatokkal, az élelmiszer-felügyelet szerint azonban nem árt az óvatosság, hiszen a minőséggel nem egy esetben jelentős gondok vannak.</p><!-- AddThis Button BEGIN -->
<a class="addthis_button" href="http://www.addthis.com/bookmark.php?v=250&amp;pub=xa-4ae87eb4619b4553">… src="http://s7.addthis.com/static/btn/v2/lg-share-en.gif&quot; alt="Bookmark and Share" style="border: 0pt none " height="16" width="125" /></a>
<script src="http://s7.addthis.com/js/250/addthis_widget.js#pub=xa-4ae87eb4619b4553&…; type="text/javascript">
</script>
<!-- AddThis Button END -->

Manapság az egykilós mélyhűtött csirke kilójához már akár 1,50 euróért (45,2 Sk) is hozzájuthatunk, amire több mint két év óta nem volt példa. Idén tavasszal például még 2,50 eurót kértek egy kilóért, és az év további részében is 2,20 euró körüli összeget voltunk kénytelenek fizetni. Csak most, a karácsony előtti hetekben esett vissza az ára további 40-50 centtel, ami elsősorban azzal magyarázható, hogy az üzletek így próbálnak meg minél több vásárlót becsalogatni magukhoz – állítja Ľubomír Drahovský, a Terno piackutató ügynökség elemzője. A számításuk be is jött, hiszen az emberek kartonokkal vásárolják a csirkét, egyes üzletek így kénytelenek voltak már megszabni egy bizonyos felső határt a darabszámot illetően.

A szlovákiai csirketenyésztők számára a legnagyobb konkurenciát a lengyel, magyar és cseh behozatal jelenti. Ez utóbbiak elsősorban az árukkal veszik fel a versenyt, ami a tapasztalatok szerint a hazai vevők számára elsőrendű fontosságú. A szlovákiai fogyasztók még mindig először az árat nézik, és csak aztán járnak utána, ha egyáltalán utánajárnak, a minőségnek – vallja Drahovský. Az olcsó behozatal miatt a hazai csirketenyésztés mára három nagy farmra (Nagytapolcsány, Nyitraújlak, Késmárk) zsugorodott. Az élelmiszer-felügyelet ugyanakkor arra figyelmeztet, hogy az olcsó csirkehús nem mindig felel meg a minőségi elvárásoknak. A felügyelet idén elvégzett ellenőrzései kiderítették, hogy a legbiztonságosabbnak az itthoni tenyészetekből származó csirkék számítanak – nyilatkozta Ján Pliešovský, az állami állategészségügyi és élelmiszer-felügyelet vezetője. Szerinte az itthon tenyésztett csirkéket a farmoktól egészen az üzletekig szigorú ellenőrzésnek vetik alá, ami a külföldi behozatalról már nem mondható el. Nemrég egy lengyel behozatalból származó szállítmányban antibiotikumot mutattak ki. Ennek a mennyisége ugyan nem haladta meg az uniós normák által megszabott felső határt, az ellenőrzések során kimutatott anyagok azonban sokat mondanak el a tenyésztés körülményeiről, így a csirkehús minőségéről is.

Az élelmiszer-felügyelet szerint fontos, hogy az ár mellett mindig nézzük meg, hogy mit kapunk a pénzünkért, hiszen nemcsak árban hanem minőségben is nagy különbségek lehetnek az egyes termékek között. Kerülni kell olyan termékek vásárlását, melyek engedély és ellenőrzés nélküli vágóhelyekről származnak, még akkor is, ha a beszerzési ár esetleg csábító. Az ellenőrzésre szánt időt ilyen esetben nem szabad sajnálni. Vásárláskor fontos a termék frissességéről meggyőződni. Erre részben utalhat a húsok külleme, színe, szaga, továbbá a csomagoláson elhelyezett fogyasztói tájékoztatást szolgáló adatok. Az egyedi csomagolású élelmiszereknél ügyelni kell arra, hogy a csomagolás sértetlen legyen. A mélyhűtött termékeknél kerülni kell a fagyási sérült, az elszíneződött termékeket, emellett figyeljünk oda a felmelegedésre és újrafagyasztásra utaló jelekre is.

A számos szalmonellamentesítő program ellenére a baromfifeldolgozókban levágott csirkék húsa és bőre még mindig e kórokozóval lehet fertőzött. A csirke vonzza a campylobactert is. A tünetek hasonlók, mint a szalmonellafertőzés esetén, de súlyosabbak a szövődmények. A nem nagyüzemben tenyésztett szárnyasok sem okvetlenül tisztábbak. Ennek azonban nem szabad, hogy nagyobb problémát okozzon, hiszen megfelelő hőkezelés után a szalmonellával fertőzött csirke is bátran fogyasztható. A baktérium biztosan elpusztul pár perces, 72 Celsius-fokon történő sütés-főzés után. (t, mi, p)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?