Megbánhatjuk az olcsóbb áramot

Pozsony |

<p>Erőműbezárások, elbocsátások, tucatnyi per az állam ellen &ndash; erre számíthatunk a szakemberek szerint, ha életbe lép az Árszabályozási Hivatal legújabb rendelete, amely eredetileg a fogyasztói árak csökkentését tartotta szem előtt. Az SaS a rendelet hatályon kívül helyezését kéri a főügyészségtől, az Árszabályozási Hivatal ugyanakkor megalapozatlannak tartja a szakemberek aggodalmait.</p>

Jozef Holjenčík, az Árszabályozási Hivatal (ÚRSO) elnöke egy hónapja jelentette be, hogy az általuk tervezett intézkedéseknek köszönhetően a vállalkozók és a cégek kevesebbet fizetnek majd a villanyáramért, miközben a vállalkozói szegmensben akár kétszámjegyű csökkenés is elképzelhető. Ennek érdekében egy új hálózati díjat vezetnek be az áramtermelők számára, aminek köszönhetően csökkenhetnek az ügyfelekre háruló energiaszállítási díjak, optimalizálni szeretnék azonban az államilag szabályozott piacon működő cégek kiadásait is. A gyakorlatban ez úgy nézne ki, hogy az áramtermelők megawattóránként 50 centes hálózati csatlakozási díjat fizetnének az általuk megtermelt energia után. Ezt a díjat eddig a fogyasztókra hárították. Csökkentik a megújuló energiaforrások támogatására fordított állami kiadásokat is, amit manapság szintén az ügyfelekkel fizettetnek meg. A fogyasztókra háruló terhek emiatt évente akár 14 millió euróval is csökkenhetnek. Az árcsökkentés pozitív hatása azonban csak időleges lesz – állítja Karol Galek, az ellenzéki SaS energiaipari szakértője. Szerinte, amellett hogy az energiaipari cégek az említett módosítások miatt csökkenthetik a beruházásaikat, tömeges pereket is indíthatnak az állam ellen. Állítását az energiaipari cégek is megerősítették. „Egész biztosan a bírósághoz fordulunk majd” – állítja Veronika Galeková, a Szlovák Fotovoltaikus Szövetség (SAPI) igazgatója. Hasonló lépésen gondolkodik azonban a többi társaság, így például a Szlovák Villamos Művek is, amely már jelezte, hogy az 500 embernek munkát adó vajáni erőművet is bezárhatják az ÚRSO döntései miatt. A negatív következményekre hivatkozva az SaS tegnap a főügyészséghez fordult az ügyben, azt kérve, hogy helyezzék hatályon kívül az említett rendeleteket. Az indoklásban arra hivatkoznak, hogy az ÚRSO döntése törvénysértő, mivel nem küldték el a törvénytári megjelentetésre 15 nappal a július 30-ai hatályba lépése előtt. A szakemberek és az ellenzék aggályait Jozef Holjenčík nem osztja. Az ÚRSO elnöke szerint az érintett társaságok erős szavakat használnak, valójában azonban csak azt veszik el tőlük, amin ezek korábban nagyon jól kerestek. Peter Marčan, az Energiabiztonsági Intézet elemzője ugyanakkor arra figyelmeztet, hogy az állam túl gyakran változtat az energiaipari jogszabályokon. „Az ilyen környezetben eleve inkább csak azok a társaságok fektetnek be, amelyeknek jó kapcsolataik vannak a politikusokkal, és így a szükséges információkhoz is korábban hozzájutnak” – állítja Marčan. (mi, TASR)   
Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?