Még drágábban építkezhetünk

Pozsony. Az építőiparban az év első két hónapjában nőtt a termelés és az alkalmazottak száma is, a termelékenység azonban a tavalyi évhez képest csökkent. Az ágazatban vállalkozó cégek az építőipari szolgáltatások drágulásával számítanak.

Idén ugyan nőtt az építőipar teljesítménye, azonban visszaesett a hatékonyságaSomogyi Tibor felvételeA statisztikai hivatal által megkérdezett vállalkozók többsége, vagyis mintegy 54 százaléka szerint az építőipari szolgáltatások árai az elkövetkező időszakban nőni fognak. Jelentősebb drágulásra azonban nem kellene számítanunk, hiszen a megkérdezettek alig 5 százaléka számít drasztikusabb áremelésre, míg 64 százaléka az eddigihez hasonló növekedést prognosztizál. Hogy az árak az elkövetkező negyedévben nem fognak emelkedni, azt az építőipari vállalkozók 43 százaléka vallja.

Az árak azonban befolyásolják a keresletet is. Ez a felmérés szerint márciusban enyhén, mintegy 2 százalékkal nőtt. Mindezzel látszólag elégedettek a vállalkozók is, hiszen 54 százalékuk nyilatkozta azt, hogy a jelenlegi keresletet kielégítőnek tartja. Másrészt azonban az ágazatban vállalkozók 45 százaléka nincs megelégedve a kereslettel. A helyzetet jól jellemzi, hogy a vállalkozók alig 1 százaléka van teljes mértékben megelégedve a piaci igényekkel. Ez utóbbiak elsősorban az 500 alkalmazottnál többet foglalkoztató cégek közül kerültek ki.

Nincsenek megelégedve a vállalkozók magával a termeléssel sem. Alig 6 százalékuk vallja azt, hogy a termelés az elmúlt negyedévben kielégítő volt, miközben a többség termeléscsökkenésről adott számot. A termelés alakulását a leghitelesebben azonban a statisztikai hivatal jelentése érzékelteti. Eszerint az építőipari termelés az év első két hónapjában 10 090 millió koronát tett ki, és 2,5 százalékkal volt magasabb, mint az előző év azonos időszakában. Februárban a növekedés elérte a 4,1 százalékot, miközben a külföldön elvégzett munkálatok az össztermelés 5,3 százalékát tették ki. A külföldön elvégzett termelés az év első két hónapjában 20 százalékkal nőtt.

Az építőipari cégeknél az év első két hónapjában 125,8 ezren dolgoztak, ami 4 százalékkal több az előző évhez képest. Ennek ellenére, vagy épp ezért azonban a termelékenység több mint 1 százalékkal esett vissza. Egy alkalmazottra így 79 343 koronányi termelés jutott. Ján Hurný, az építésügyi tárca államtitkára szerint a termelékenység csökkenésére azért került sor, mivel a cégek nagyobb számú alkalmazottat vettek fel, anélkül, hogy a termelést növelték volna. Az építőipari alkalmazottak havi átlagbére 11 741 korona volt, ami 9,2 százalékos nominálbér-emelkedésnek felel meg. Ha azonban figyelembe vesszük az inflációt, a reálbérek növekedése az 1 százalékot sem érte el. (mi)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?