Medvegyev: a gabonatermés 25 százaléka kiégett

Moszkva |

<p>Dmitrij Medvegyev orosz elnök csütörtökön bejelentette, hogy Oroszország gabonatermésének 25 százalékát kiégette az aszály és a forróság.</p>

A kritikus helyzetbe került termelőknek 35 milliárd rubel támogatást helyezett kilátásba, továbbá azt, hogy meghosszabbítják hiteleik futamidejét.

Jelena Szkrinnyik mezőgazdasági miniszter szerdán azt mondta, hogy a hét elején közzétett 70-75 millió tonnás becslés után a minisztérium most úgy látja, hogy jó esetben 65-67 millió tonnányi gabonát, rosszabb esetben mindössze 60 millió tonnát takarítanak be.
Medvegyev Taganrogban, a gabonapiaci helyzet stabilizálásról tartott tanácskozáson beszélt, s a mezőgazdasági minisztérium ott közreadott anyagaiban az áll, hogy az orosz gabonaexport a 2010. júliusától 2011. júniusáig tartó mezőgazdasági évben 2-4,5 millió tonnát tesz ki, miközben az előző mezőgazdasági évben 24 millió tonna felett volt, s ezzel a világ gabonaexportőrei között Oroszország a harmadik helyen állt a világexport mintegy 14-15 százalékával.
Mint az elnök elmondta, megbízta a kormányt és egyebek mellett az ügyészséget, hogy kövessék nyomon a gabonapiaci árak alakulását, és akadályozzák meg az indokolatlan áremelkedést. Rámutatott: máris vannak jelei annak, hogy egyesek meg akarják magukat szedni a kialakult helyzetben.
Azt mondta, az intervencióra szánt gabonát első sorban az aszály által leginkább sújtott 27 régiónak adják, s itt első sorban ötödosztályú búzáról és árpáról van szó.
Szólt az elnök arról is, hogy a mezőgazdasági kockázati biztosítás rendszere úgyszólván nem működik, és sürgősen át kell dolgozni és működésbe kell hozni, s bejelentette, hogy a vonatkozó jogszabályok átdolgozását a kormányra bízta.
Medvegyev rámutatott, hogy a világ egyetlen más országában sincs kiszolgáltatva a mezőgazdaság a piac kényének-kedvének, de hangsúlyozta, hogy ezzel nem a piacon való nagyobb állami jelenlétre utal, hanem arra, hogy az államnak kell meghatároznia a játékszabályokat.
Az orosz Statisztikai Hivatal arra hívta fel a figyelmet, hogy máris meglódult az infláció, első sorban a gabonából készülő élelmiszeripari termékek drágulása miatt. A hivatalos adatok szerint a búzaliszt ára 2,4 százalékkal emelkedett az augusztus 3-9. közötti héten, s augusztus első hetében az infláció jelentősen felülmúlta az előző év azonos időszakában mért szintet: tavaly ebben az időszakban az infláció 0,1, idén 0,2 százalék volt. A zöldségek és gyümölcsök ára  idén is csökken ugyan, de nem ellensúlyozza a gabonaárak növekedését, és az előrejelzések szerint az árak emelkedése egész hónapban folytatódik, legalábbis a búzaliszt, a - kedvelt körítésnek számító - hajdinakása és a sütőipari termékek terén.
Oroszországban egyébként a kereskedelemről szóló törvény nemrég életbe lépett módosítása értelmében a helyi hatóságok átvehetik a kiskereskedelmi árak meghatározását, de csak abban az esetben, ha az emelkedés egy hónap alatt legalább 30 százalékot tesz ki.
Egyes források szerint az emberek máris megkezdték a felvásárlást, a háborúban megszokottak szerint lisztet, hajdinakását, cukrot, sót és gyufát halmoznak fel. A boltokban azonban továbbra is páratlanul gazdag a kínálat, és még nem érkezett hír arról, hogy  bármely termékek bárhol hiány mutatkozna.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?