A Befektetési és Fejlesztési Bank (IRB) a jelentős hazai pénzintézetek közül az utolsók között talált külföldi stratégiai partnerre. Múltja ugyan nem szeplőtelen, azonban napjainkban már túlvan a nehezén és a megújulás útjára lépett. Az IRB aktuális helyzetéről Ľuboš Vraždával, a bank elnökével beszélgettünk.
Mára megbirkóztak a múlttal
A Befektetési és Fejlesztési Bank (IRB) a jelentős hazai pénzintézetek közül az utolsók között talált külföldi stratégiai partnerre. Múltja ugyan nem szeplőtelen, azonban napjainkban már túlvan a nehezén és a megújulás útjára lépett. Az IRB aktuális helyzetéről Ľuboš Vraždával, a bank elnökével beszélgettünk.
A kormány a napokban végre rábólintott az IRB privatizálására. Vajon milyen pénzintézethez jut az új magyar tulajdonos, az OTP Bank?
A búcsúzó évet a fokozatos javulás időszakaként könyvelhetjük el, s az ígéretesebb pénzügyi, gazdasági mutatók elérésével párhuzamosan jelentős stratégiai partnerre tettünk szert. A bankkonszolidáció és a hatékonyabb irányítás eredményeként 2001 első 9 hónapjában 52,5 millió korona adózás előtti nyereséget értünk el, betétállományunk örvendetesen nő, emellett kiegyenlítettük az 1992-ből, 1994-ből és 1995-ből származó adóhátralékainkat is.
Az adóhátralékok említése is jelzi, hogy az IRB-nek milyen sokáig kellett birkóznia a múlt terhes örökségével. Vannak még további, törlesztésre váró tételeik is?
Nem egy adósságunk 7-8 évre nyúlik vissza. Azonban az elmúlt időszakban eleget tettünk tartozásainknak, az adóhivatallal szemben már nincs elmaradásunk. Például a már említett 1994-es és 1995-ös, összesen mintegy 390 millió koronára rúgó adóhátralékot még júliusban kifizettük. Bátran kijelenthetjük, hogy a nyereségünk a működésből eredő tevékenységből fakad, ennek köszönhetően a bank egyenlege is érezhetően javult. A jobb mutatók ellenére folytatjuk a takarékoskodást. Ez a számok nyelvén azt jelenti, hogy tavaly mintegy 8 százalékkal, az idén pedig várhatóan további 10 százalékkal lefaragtuk, illetve lefaragjuk a működési kiadásokat. Ezzel párhuzamosan a bankirányítás hierarchikus rendjét is egyszerűbbé tesszük, miközben alkalmazottaink száma 1100-ról 840-re csökken. Természetesen fiókjaink, kirendeltségeink száma nem változik, ezekből napjainkban országszerte 52 van.
Az új magyar tulajdonos profilját tekintve lakossági bank, míg az IRB a nevéből is adódóan befektet és fejleszt, azaz főként a vállalkozói szférára összpontosít. Nem lesz ebből némi feszültség?
A legkevésbé sem, mivel egy pénzintézet neve nem okvetlenül határozza meg működési területét. Az IRB-ben egyébként tavaly módosítottuk addigi stratégiánkat és érdeklődésünk homlokterébe a lakossági betétek kerültek.
Ezek után lássuk, hogy a szokványos szolgáltatásokon felül még milyen pénzügyi konstrukciókat kínálnak a természetes és jogi személyeknek.
Profilváltásunk velejárója, hogy folyamatosan megújítjuk pénzügyi termékeinket. A napokban például letéti jegyek árusítását kezdtük meg. Nagyon kedvező a visszhangja az IQ Konto elnevezésű szolgáltatásunknak is, amelynek lényege: a folyószámlán fennmaradó öszszeg egy részét, melynek nagyságát az ügyfél állapítja meg, automatikusan magasabb kamatozású határidős számlára utaljuk át. A vásárlási hiteleink szintén kelendőek. A kis- és középvállalkozók pedig nagyra értékelik on-line szolgáltatásunkat, amely rendkívül meggyorsítja az átutalásokat. A kisvállalkozók hitellehetőségeinek bővítése érdekében együttműködünk a Szlovák Kezes- és Fejlesztési Bankkal (SZRB). A hagyományos banki szolgáltatások mellett feltétlenül említést érdemel, hogy számos pénzkiadó automatát működtetünk, e téren a hazai bankok sorában a 3. vagy a 4. helyen tanyázunk.
Kellően tőkeerős új tulajdonost kapnak az OTP Bank személyében? Milyen változások várhatók a tulajdonoscserét követően?
Az OTP Bank a magyar bankpiac 23 százalékából részesedik. Korábban monopolhelyzetben levő takarékpénztárként tevékenykedett, ebből adódóan tekintélyes volumenű megtakarításokat kezel. A bank mérlegfőösszege 2000 végén meghaladta az 1900 milliárd forintot, adózás utáni nyeresége pedig 32 milliárd forint volt, ami hozzávetőlegesen 5,4 milliárd koronának felel meg. A tőkeereje tehát adott, melyet az IRB megvételével is bizonyít, továbbá horvát pénzintézetek iránt szintén érdeklődik. Ráadásul az utóbbi időszakban az elektronikus banki szolgáltatások terén is piacvezetővé vált. Az adásvételi szerződés aláírása 1-2 héten belül megtörténhet. Az OTP Bank ezt követően valósítja meg az IRB-vel kapcsolatos stratégiáját. A várható változásokat ügyfeleink remélhetőleg úgy érzik meg, hogy még jobbak és még rugalmasabbak leszünk.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.