Ipolyszalka. „Új munkahelyek teremtése a célunk a falusi turizmus fellendítésével” – vallja Dikácz Zsuzsanna, a szalkai CSEMADOK alapszervezet és egyben az Ipoly Menti Kulturális és Turisztikai Társaság vezetője.
Már újjáéledt a szőnyegszövés
Az idegenforgalmi fejlesztéshez alapul szolgál az Ipoly Menti Kulturális és Turisztikai Társaság eddigi tevékenysége is. A szervezetet az évek óta önkéntes alapon dolgozó aktivisták hozták létre Szalka község és az Alsó-Ipoly menti régió fellendítése céljából. A társulás a régió munkanélküliségének csökkentéséhez szeretne hozzájárulni azzal, hogy kedvező feltételeket alakít ki a falusi turizmus fellendítéséhez. A térségbe a látogatókat elsősorban a rendezvények vonzzák, így a társaság első célja a szalkai szabadtéri színpad felújítása volt. A felújítási munkákra több forrásból is sikerült anyagi forrásokat biztosítani. A támogatók között ott volt a besztercebányai Ekopolis Alapítvány, a szalkai községi hivatal, a Párkány és Vidéke Kulturális Társulás, valamint több tucat önkéntes, akik saját munkájukkal járultak hozzá a felújításhoz. A színpad azóta a kulturális élet központja lett, áprilistól szeptemberig szinte kéthetente zajlanak rendezvények. 2001-től itt, valamint a sportcsarnok épületében rendezik meg a fiatalok kézműves táborát is, amelyen több mint 50 fiatalnak lehetősége nyílt megismerkedni a hagyományos mesterségekkel – a fafaragással, korongozással, szőnyegszövéssel, kötél-, kosár- és kukoricacsuhé-fonással, gyöngyfűzéssel, mézeskalács-sütéssel és más mesterségekkel. A „megtanult” mesterséget kihasználva a fiatalok számára perspektíva lehet egy saját vállalkozás, termékeiket eladhatnák a régió látogatóinak. Jó példa erre a szőnyegszövés, amelynek hagyománya húsz év után született újjá. A tucatnyi érdeklődő nőnek sikerült a faluban két, még működő szövőszéket találnia, amelyeket megvettek és felújítottak. Ma ezek a nők már nemcsak családjuknak, de megrendelésre is szőnek szőnyegeket.
A társulás jelenleg egy tájház kialakításán dolgozik. Erre a célra már sikerült is alkalmas házat találni, mégpedig egy 1897-ben épült jellegzetes vályogházat. A tulajdonjog rendezése már megtörtént, a vételár kifizetése mellett most a felújítási munkáké a főszerep. A házban helyet kap majd egy hagyományos berendezésű tisztaszoba, egy nyárikonyha, valamint egy kézműves műhely. A hozzá tartozó kinti kemence lehetővé teszi akár a szabadtéri kenyérsütést is. A társaság tervei szerint az épület kiállítási, oktatási és reprezentatív célokat szolgál majd.
A határon átnyúló együttműködés sem ismeretlen a társulás számára, hiszen hosszú évek óta tartják a kapcsolatot a magyar oldalon fekvő Letkés községgel, amelyet megkönnyít a közös határátkelő megléte. Évek óta látogatják egymás rendezvényeit és közös akciókat is szerveztek már. Hiszik, hogy a falusi turizmus fejlesztésében is sokat tanulnak majd magyarországi partnereiktől. Kapcsolataikat viszont nemcsak a határon túl, hanem idehaza, a régión belül is építik – ennek bizonyítéka az Alsó-Ipoly menti régió jövőjének közös tervezése. A cél egy olyan fenntartható idegenforgalmi fejlesztési terv készítése, amelyet a régió önkormányzatai, vállalkozói, civil szervezetei és lakosai közösen valósítanának meg.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.