Már készülnek a jövő irodaházai

Bécs. Az eleve dinamikusan fejlődő ingatlan-beruházások egyik legígéretesebb területének a közép- és kelet-európai országok számítanak. A múlt heti bécsi Real Vienna nemzetközi szakkiállítás éppen a térségünkben rejlő lehetőségeket vette górcső alá.

Az ingatlanpiac viharos felfutása jól érzékelhető Pozsonyban, ahol fokozatosan modern arculatot ölt a Duna bal partja, Pozsony-Újvárosban új adminisztratív-üzleti negyed van kialakulóban, emellett gomba módra szaporodnak a lakóparkok. Napjainkban a Szlovákiában épülő 10 új irodaház közül nyolcat a fővárosban valósítanak meg. Ennek meg is van az eredménye. A bécsi Real Vienna rendezvényén hozzájutottunk a CPB Immobilientreuhand GmbH társaság térségünk helyzetét feltérképező jelentéséhez, amelyből kiderül: Pozsonyban jelenleg 1 050 000 négyzetméternyi irodaterület áll rendelkezésre, ami például megelőzi a közel 2 millió Bukarest kapacitását (850 ezer négyzetméter), és a korábban jóval előttünk járó Budapest is már látótávolságba került (1,96 millió négyzetméter). Noah M. Steinberg, a Wallis Real Estate ingatlancég egyik vezetője Budapestről szóló előadásában kijelentette, bár a régió fővárosaiban már 1 millió négyzetméter felett járnak a mutatók, ez még mindig nem jelenti a piac telítettségét. Például Bécs minden egyes polgárára 6 négyzetméternyi irodaterület esik, miközben Budapest esetében ez csupán 1,1 négyzetméter, aminél a napjainkban felfutó Pozsony is sokkal jobbat produkál (2,5 négyzetméter/fő). Természetesen a mutatók folyamatosan változnak, hiszen csak idén Budapest további 250 ezer négyzetméternyi irodaterülettel gyarapodik, Pozsony pedig az osztrák, az ír, a hazai társaságok révén várhatóan 85 ezer négyzetméterrel, jövőre pedig további 90 ezer négyzetméterrel.

A CB Richard Ellis ingatlantársaság tanulmánya szerint napjainkban London, Tokió és Bombaj (Mumbai), Moszkva és Új-Delhi számít a legdrágább irodák városainak, a brit fővárosban például a négyzetméterenkénti és havi bérleti díj elérheti a 160 eurót is. Ami a kelet-közép-európai térséget illeti (Oroszország nélkül), a legdrágább városoknak Varsó és Szófia számít (a világranglista 48. és 49. helyével, Bécs árfekvését még Budapest, Bukarest és Prága is megelőzi. Visszatérve a CPB Immobilientreuhand jelentésére, ebből kiderül, Pozsony belvárosának legdrágább négyzetméterenkénti tarifái 16-18 euró/hónap között mozognak, Pozsony-Újvárosban 11-13 euró, Ligetfalun pedig 9-12 euró az irodák négyzetméterenkénti bérleti díja. Prága legdrágább adminisztratív épületei 15-19,50 euróval számolnak, a többi városrészben 10-15 euró a tarifa, Budapest esetében pedig 18-20 euró a csúcs (Belváros), 13-17 euró Észak-Buda, a többi helyszín 11-16 euró közötti árfekvésű, vagyis nincs számottevő árbeli különbség a három főváros között.

Európában tavaly 242 milliárd euró áramlott az ingatlanpiacra, ami 39 százalékkal több mint egy évvel korábban. A kelet-közép-európai térség ingatlanpiaca 2005-ben több mint 6 milliárd eurót nyelt el, ami új csúcsnak számít, ám egyben jelzi a kiaknázatlan lehetőségek nagyságát. A 3 napig tartott Real Vienna vásáron az óriáskivetítőkön formagazdag épületek, gigantikus bevásárló központok, égbetörő irodaházak látványterveivel szembesültek a látogatók. Különösen Moszkva kápráztatta el a szakértőket, óriási standján folyamatos volt a nyüzsgés, ám az újra magára találó Belgrád sem hiányzott, sőt olyan kisebb települések is fontosnak tartották a részvételt, a beruházási lehetőségek tálalását, mint Karlovy Vary, České Budějovice, Jaroszlavl és Cegléd.

Szlovákia főleg Pozsony révén képviseltette magát, emellett a malackai ipari park (Eurovalley) projektumait tálalták. A főváros új ingatlanait a piacunkon meghatározó szerepű HB Reavis és a kanadai-magyar TriGránit Development Corporation ingatlanfejlesztő mutatta be. A TriGránit a Polus City Center és a hozzá kötődő két Millenium Tower irodaház, valamint a most épülő Lakeside Park épületegyüttesekkel mutatta be az itteni fejlesztési lehetőségeket, emellett a társaság a lengyel és a román projektumok látványterveit is felvillantotta. Pozsony az irodaépületek mellett a logisztikai épületek, csarnokok, valamint a bevásárló központok építésének szegmensében is komoly tartalékokkal bír. Ami a logisztikai beruházásokat illeti, e téren a Vág mente, továbbá Szenc és Malacka is meghatározó szerephez jut, a bevásárló központok pedig fokozatosan már az ország többi nagyobb városában is megvetették a lábukat. A Real Vienna reális hozadékát egyelőre nehéz megbecsülni, ám az ottani tapasztalatcserék, kapcsolatfelvételek és szakelőadások biztosan segítenek abban, hogy a tőkeerős beruházók még inkább térségünk felé forduljanak.

Régiónk fővárosainak ingatlanpiaca

Főváros Összterület Üresedési ráta Csúcsár

Bécs 10,350 6% 22 euró

Budapest 1,960 13,6% 20 euró

Prága 2,220 7,9% 19,50 euró

Varsó 2,600 7,2% 23 euró

Pozsony 1,050 11 % 18 euró

Bukarest 0,850 2% 22 euró

Az irodaházak összterülete millió négyzetméterben értendő, az üresedési ráta a kihasználatlan irodák százalékos arányát tükrözi, a csúcsár pedig négyzetméter/hónap viszonyt jelent

(Forrás: CPB Immobilientreuhand)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?