Magasabb bérek, több alkalmazott

Pozsony. Szlovákia gazdaságában októberben ugyan lelassult a béremelkedés, a fizetések azonban így is 5,3 százalékkal voltak magasabbak, mint egy évvel korábban. A statisztikai hivatal által vizsgált ágazatokban az átlagbér októberben 19 428 korona volt.

A statisztikai hivatal legfrissebb elemzése szerint a szlovák gazdaság kiemelt ágazatiban dolgozók többségének a nominális és reálbére is nőtt. Nominálbérnek nevezzük azt a pénzösszeget, amelyet a munkavállaló az őt foglalkoztató cégtől kap. A reálbér viszont a nominálbér és az árszínvonal hányadosa, vagyis figyelembe veszi a pénzromlást is. A reálbér a meghatározó a bér szempontjából, hiszen azt az árumennyiséget jelenti, amit a nominálbérből meg lehet vásárolni.

Idén októberben az egy évvel korábbihoz képest az autókereskedők és autószerelők reálbére nőtt a legnagyobb mértékben. Ők csaknem 10 százalékkal több árut vehetnek a jelenlegi bérükből, mint az egy évvel korábbiból. A kiskereskedelemben 8,8, a távközlésben 6,9 százalékkal nőttek a reálbérek. Csaknem ugyanilyen béremelést könyvelhettek el a postánál, míg a közlekedésben dolgozók reálbére csupán 2,4 százalékkal emelkedett.

A legnagyobb fizetésnek ugyanakkor a távközlésben dolgozók örülhettek, ahol a havi bruttó átlagbér 38 823 korona volt az idei év első tíz hónapjában. Az iparban dolgozók 18 267, a közlekedésben 17 992, a postánál 14 474, az építőiparban 14 554, a kiskereskedelemben pedig 12 565 koronát kerestek. A statisztikai hivatal által vizsgált ágazatok közül ezúttal is az éttermi alkalmazottak keresték a legkevesebbet, akiknek az átlagbére alig haladta meg a 10 ezer koronát.

Az elmúlt egy évben a legtöbb új munkaerőt a nagykereskedelemben vállalkozó cégek vették fel. Ebben az ágazatban egy év alatt 10,5 százalékkal gyarapodott az alkalmazottak száma. Az építőiparban ugyanebben az időszakban 8, a vendéglátóiparban 7,7, az autókereskedelemben 4,4, a közlekedésben 0,4 százalékkal dolgoztak többen. Az alkalmazottak 3,4 százalékát bocsátották el ugyanakkor a távközlésből, az iparban pedig egy százalékkal kevesebben dolgoznak. Az idei év első tíz hónapjában az ipar foglalkoztatta a legtöbb embert, itt 568 ezren találtak megélhetést. Az építőipar 155 ezer, a kiskereskedelem 146 ezer, a közlekedés 86 ezer, a vendéglátást pedig 48 ezer embert foglalkoztattak. A posta ugyanekkor 17,8, a távközlés pedig 9,9 ezer embernek adott munkát. (t, s)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?