Lejtőn a szlovákiai építőipar

Pozsony |

<p>A több mint 200 ezer embernek munkát adó szlovákiai építőipar helyzete egyre reménytelenebb. Már a nagyobb cégek is súlyos problémákkal küszködnek, miközben folytatódnak az elbocsátások, az ágazatban fizetett átlagbér pedig tovább csökken.</p>

Az építőiparban mára olyan súlyossá vált a helyzet, hogy nem csupán a kisebb és közepes cégek kerültek a csőd szélére, de a befutott, jelentős állami megrendelésekkel megbízott nagyobb társaságok is. Az egyik legnagyobb szlovákiai építőipari vállalat, az 1100 embernek munkát adó Doprastav már március végén csődvédelmet kért maga ellen. A csődvédelem intézménye azt a célt szolgálja, hogy egy lejárt adósságaiért helytállni nem képes, likviditási gondokkal küzdő céget a hitelezők ne számoltathassanak fel azonnal. A Doprastavnak erre azért van szüksége, mivel az elmúlt év végére 233,6 millió eurós tartozást halmozott fel a legnagyobb szlovákiai bankokkal szemben. Ján Počiatek közlekedésügyi miniszter szerint nem lehet kizárni, hogy a Doprastavot hamarosan újabb nagy cégek követhetik, miközben ez súlyos érvágást jelent a beszállítóiknak is. Az ágazatban uralkodó állapotokért a kormánypárt és az ellenzék egymást okolja. Počiatek szerint a cégek súlyos anyagi gondjaiért az előző, Iveta Radičová vezette kormány a felelős, amelynek a közlekedésügyi minisztere, Ján Figeľ, a KDH jelenlegi elnöke rendkívüli politikai nyomást gyakorolt a cégekre, olyan árakat követelve tőlük, amelyeken a cégek csak veszteségesen üzemelhettek. Počiateket épp a KDH egyik parlamenti képviselője, Pavol Zajac kérdezte az ágazat aktuális problémáiról. Zajac elsősorban arra volt kíváncsi, hogy az ágazat gondjai miatt nem lassul-e le még jobban a sztrádaépítés. „Igen, én is ettől tartok, hiszen ha egy olyan fontos cég kerül bajba, mint a Doprastav, akkor ennek a negatív hatása az építkezések gyorsaságán és a beszállítók gazdálkodásán is meglátszik” – vallotta be Počiatek. Hozzátette azonban, hogy ezért elsősorban az előző kormány által kierőszakolt dömpingárak a felelősek, amelyek csak arra voltak jók, hogy politikai pontokat hozzanak a KDH-nak, a cégeknek azonban súlyos problémákat okoztak. Zajac tagadja, hogy dömpingárakon dolgoztatták volna a cégeket. „Teljesen normális árakat határoztunk meg, olyanokat, amelyeket a szomszédos uniós tagországokban dolgozó építőipari cégek kérnek. Ráadásul a döntés az érintett cégek vezetőinek a kezében volt, hiszen a sztrádaépítésre meghirdetett pályázatokon ők tették meg az alacsony ajánlatokat” – állítja Zajac, aki szerint a cégeknek kellene vállalniuk a felelősséget, és ha ilyen áron vállalták az építkezést, akkor be is kellene fejezniük. Míg a politikusok vitatkoznak, az ágazat tovább csúszik lefelé a lejtőn. Az új építkezéseken és felújításokon elvégzett munkálatok az elmúlt egy évben csaknem 2 százalékkal csökkentek. Emiatt folytatódtak az elbocsátások is, az ágazatban fizetett átlagbér pedig több mint 3 százalékkal, 572 euróra esett vissza. (TASR, mi)
Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?