<p>A pénzügyminisztérium túl drágának tartja a lakás-takarékpénztárak és a bankok által folyósított ingatlan célú hiteleket. A tárca koncepciója szerint a jövőben olcsóbbá kell tenni a hitelfolyósítást.</p>
A pénzügyminisztérium felmérése szerint a lakás-takarékpénztárak túlságosan magas kezelési költségekkel dolgoznak, ezek mértéke esetenként megközelíti az állami prémium nagyságát – 2011-től 663,90 eurót kell megtakarítani ahhoz, hogy a teljes prémiumot, azaz a 66,39 eurót elnyerjük. Egy kimutatás szerint a három lakás-takarékpénztár esetében a kezelési költségek elérik a pénzintézetek bruttó bevételeinek 34%-át, miközben ugyanez a mutató a hagyományos bankok esetében 21 százalékon mozog. Az állam a prémium révén a hosszabb futamidejű takarékoskodást szeretné támogatni, aminek eredményeként az ügyfél kedvező kamatú lakáshitelhez jut, vagyis nem a kereskedelmi feltételekkel nyújtott áthidaló hiteleket akarja erősíteni – közölte a Hospodárske novinyval Patrícia Malecová Šepitková, a szaktárca szóvivője. A minisztérium a kezelési költségeket leszorító, illetve a kedvező kamatozású hiteleket elősegítő koncepciója már a kormány asztalán van, s miután a szakbizottságokban is megvitatják az elképzelést, a pontosított változat várhatóan június végére készül el.
A javaslat két pilléren nyugszik: az egyik az illetékek lefaragását célozza meg, mégpedig oly módon, hogy egy adott évben az illetékek nagysága ne lépje túl az állami prémium 20 százalékát. Az állami prémium jelenlegi felső határa 66,39 euró, vagyis az éves illeték legfeljebb 13,28 euró lehetne. A másik az állami prémium odaítélésének kérdésköre: egyelőre nem világos, hogy a kölcsönért nem folyamodó, a lakás-takarékpénztár 6 éves ciklusát csak mint megtakarítási formát használó kliens részesülhet-e a jövőben az állami prémiumból. A pénzügy szerint a három hazai lakás-takarékpénztár a megtakarítások helyett inkább az ügyfelek hitelfelvételében érdekelt. Ezért nem véletlen, hogy a tavalyi adatok azt mutatják: a magasabb kamatozású áthidaló hitelek volumene háromszorosan haladja meg a kedvezőbb kamatú klasszikus lakáshiteleket. Imrich Béreš, a piacvezető Első Lakás-takarékpénztár (PSS) elnöke ezt azzal magyarázza, hogy sokszor a kliensek nem várják ki a 2 éves türelmi időt, ami a kedvezőbb kamatra jogosítaná fel őket.
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.