Kreativitás és innováció ötvözete

Az Érsekújvári járásban mintegy kétszáz, egyetemet végzett munkanélkülit tartanak nyilván. Többek között rajtuk is próbál segíteni a VUNAR Rt. regionális innovációs stratégiája, amelyről Gémesi Károllyal, az rt. ügyvezető igazgatójával beszélgettünk.

Gémesi Károly: „Ne várjuk, hogy a kormány vagy más megoldja a problémánkat, fogjunk hozzá mi magunk.” A szerző felvételeKét kulcsszavuk, a kreativitás és innováció, négy és fél éve „született”. A VUNAR Rt.-ben akkor kezdtek el projektumokat kidolgozni. Milyen fogadtatásra találtak?

Kezdetben furcsán néztek ránk. Később azonban beigazolódott, hogy az, amit négy éve elkezdtünk, világviszonylatban is csúcs. Viszont ha egy jó ötletet túl korán publikálnak, ugyanolyan sorsra jut, mint a rossz ötlet. Ha megelőzi a korát, akkor nem kell. Állítólag nincs rá pénz. Ez azonban nem igaz, mert a projektumunk költségvetése ötmillió korona volt, s abból is a legnagyobb tételt az egyetemet végzett munkanélküliek anyagi támogatása jelentette. De ennyi se akadt. Gondoltuk, ha itt nincs rá pénz, van máshol. Brüsszel jutott eszünkbe.

Mikor küldték be a projektumot?

Jó egy éve. Az első hírt körülbelül fél év múlva kaptuk, hogy jónak találták. A beadványokat osztályozzák, és ahhoz, hogy továbbjusson, bizonyos pontszámot el kell érnie. Megítélik magát az ötletet, de azt is, hogy mennyire felel meg az EU kritériumainak, és hogy kinek milyen haszna származik belőle. Alapfeltétel, hogy legalább egy tagállambeli cég is részt vegyen a megvalósításban.

Sikerült megfelelő partnert találniuk?

Igen, méghozzá a számítógépes világhálón keresztül, a németországi Lübeck Technikzentrumot, továbbá az alsó-ausztriai regionális fejlesztési ügynökséget, az Eco Plus LTD-t és végül a hazai BIC Bratislava Kft.-t.

Mi a projektum lényege?

A hivatalos elnevezése „Regionális innovációs stratégia”, a rövidítése RIS. Az Európai Unió egyik mottója az, hogy a régiók fontos szerepet fognak játszani a kreativitást és innovációt támogató feltételek kialakításában, amelyek majd segíteni fogják a regionális szervezeteket, elsősorban a kis- és középvállalatokat, hogy merjenek kezdeményezni és újítani. Az alapötlet úgy szólt, hogy össze kell szedni a tehetséges fiatalokat a régióban, és a mi tapasztalt, idősebb kollégáinkkal együtt képezni őket. Ez alatt nem azt értem, hogy az egyetemen szerzett tudásukat elmélyítsék, hanem hogy elsajátítsák azt, amit ott nem tanultak meg. És itt a kulcsszó ismét a kreativitás. A cél: kreatív mérnököket, kreatív orvosokat, kreatív politikusokat nevelni.

Kinek a tulajdona az ötlet?

A VUNAR-é meg a szerzőké. Az ötlet „szülei” a haszonból is részesednek. Azok az emberek, akik itt hasznot hoznak, legyenek gazdagok. Ha az ötlet teljesen új, szabadalmaztatni lehet, illetve levédetni. Tehát kialakulóban van egy ötletműhely és ötletbörze. Már fordultak hozzánk kéréssel kisvállalkozók, hogy adjunk nekik valamilyen ötletet.

Gondolom, ezek a szolgáltatások nem ingyenesek, viszont a kezdő vállalkozónak rendszerint nincs pénze, hogy megvegye az ötletet.

Mi felajánljuk segítségünket a vállalkozás beindításához és az anyagiak megszerzéséhez is. Nekünk is érdekünk, hogy a vállalkozó sikeres legyen, hogy bizonyos százalékkal részesedjünk a sikeréből. Ha az ötlet jó, pénzt is lehet rá szerezni, és a vállalkozás is jól megy.

Hogyan fest ez majd a gyakorlatban?

Az Európai Unió a költségek 75 százalékát fedezi. A többit nekünk kell előteremteni. Az egész projektum tizennégymillióba kerül, de ezen a német, az osztrák és a pozsonyi céggel osztozunk, mivel a megvalósításban ők is részt vesznek. Ezen a pénzen, német és osztrák segítséggel, létrehozunk egy virtuális egyetemet, ahol hazai és külföldi szakemberek oktatnak majd. Közvetlenül mellette pedig egy regionális fejlesztési központot, melynek a vállalkozásra alkalmas ötletek világra segítése és megvalósításának a támogatása lesz a feladata. A RIS az egyetlen szlovákiai projektum, amelyet az EU tavaly elfogadott. 2001. december 18-án írta alá az Európai Unió bizottsága és a projekt koordinátora, vagyis az Érsekújvári VUNAR Rt. a projekt megoldásáról és közös finanszírozásáról szóló szerződést. Januárban megtartottuk első munkatalálkozónkat, s ezzel kezdetét vette az a harminckét hónapos időszak, amennyit a megoldásra kiszabott a bizottság.

A projektum futamideje harminckét hónap. Az eltelt idő alatt mit végeztek el?

Pontosan és részletesen kidolgozott munkaterv szerint dolgozunk, havonta jelentéseket kell adnunk Brüsszelbe. Létrehozunk egy bizottságot a régió jelentős személyiségeiből, továbbá egy felügyelő bizottságot, amely a projekt irányítását és teljesítését ellenőrzi szakmai és anyagi vonatkozásban, s végül az ebben a témában jeleskedő szakemberekből álló tanácsadó testületet. Szigorúan megszabták, mire használhatjuk fel a pénzt. A költségvetésen háromszor lehet változtatni, de nem emelni, hanem csak a tételek közt módosítani. A VUNAR-ból heten dolgoznak a projekten, és már három éve minden évben vettünk fel fiatalokat.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?