Kockáztat a Postabank

Pozsony |

<p>A szlovákiai Postabank hamarosan kockázatosabb pénzintézetté válhat &ndash; figyelmeztet a jegybank. A J&amp;T pénzügyi csoport többségi tulajdonában levő pénzintézet által folyósított hitelek negyede ugyanis ciprusi ügyfeleknél végezte, ami szlovákiai viszonylatban is szokatlan üzletnek számít.</p>

A Postabank a Sme napilap által megszellőztetett információk szerint 549 millió eurót kölcsönzött ciprusi ügyfeleknek, ami az általa folyósított hitelállomány 24,5 százalékának felel meg. Csak összehasonlításképpen: a bank szlovákiai ügyfelei 1,3 milliárd euró hitelhez jutottak. A Postabank nem hajlandó magyarázatot adni arra, miért is adtak ilyen nagy kölcsönt a ciprusiaknak. „A hitelfolyósítással kapcsolatos stratégiánkat a konkurencia miatt nem tehetjük közzé” – állítja Anna Tkáčová, a pénzintézet szóvivője, aki azt sem árulta el, hogy az említett hi-telállományból csak ciprusi cégek vagy magánszemélyek is részesültek-e. Ugyanígy azt sem lehet tudni, hogy a félmilliárdos hitelből mennyi van bebiztosítva.

Gyanús pénzmozgás

Ami biztos, hogy ilyen nagy hitelállomány ciprusi kihelyezése egyáltalán nem számít mindennapos dolognak Szlovákiában. A Szlovák Takarékpénztár és az Általános Hitelbank (VÚB), vagyis a legnagyobb hazai pénzintézetek egyáltalán nem folyósítottak ehhez hasonló hitelt, és a bankpiac harmadik legnagyobb szereplőjének, a Tatra bankának is csupán elenyésző – 21 ezer eurós – hitelkihelyezése van Cipruson.

A gyanús hitelkihelyezést már a jegybank is vizsgálja. „Az egyik ellenőrzéssel már végeztünk, most a másikon dolgozunk, amit azonban nem kommentálhatunk” – nyilatkozta Jozef Makúch jegybankelnök. A bank ügyfelei azonban az ellenőrzés lezárását követően sem lesznek okosabbak, Martina Solčányiová, a jegybank szóvivője szerint ugyanis a bankok bizalmas adatairól nem nyilatkoznak.

Olcsó hitelek a kiválasztottaknak

Annyit azonban a jegybank is elismert, hogy a Postabank ciprusi kitettségének a megugrása növeli a bankkal kapcsolatos kockázatokat. Ciprus ugyanis nagyfokú anonimitást biztosít az ott bejegyzett cégeknek, így megtörténhet, hogy a banki hitel a pénzintézethez közel álló vállalkozóknál, a bank részvényeseinél vagy csúcsvezetőinél landol. Az ilyen hitelek ugyan nem számítanak illegálisnak, a mennyiségüket azonban szigorúan szabályozzák. Ellenkező esetben ugyanis megtörténhetne, hogy az oligarchák az általuk alapított bankokban felhalmozott lakossági betétekből saját magukat hiteleznék olcsó kölcsönökkel. (SITA, mi)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?