<p>Az őszelőn még többek számára úgy tűnhetett, hogy Szlovákia immunis lehet a globális visszaeséssel szemben. Ma már teljesen egyértelmű, hogy nem így lesz. A kormány által 4,6 százalékra tervezett gazdasági növekedés túlbecsült.</p>
Kitörési pontot jelent az oktatás és továbbképzés
Az új, a realitásokat jobban figyelembe vevő makroadat közzététele ma várható, az előzetes információk szerint a szám 2,5 és 2,8 százalék között mozog majd. Ezt már maga miniszterelnök is elismerte.
Mivel a lakossági jövedelmek meghatározó része a bérekből és fizetésekből származnak, érdemes megnézni, milyen összefüggés van a világméretű visszaesés és az itteni munkahelyek között. Szlovákia Közép-Európa Detroitja, itt a legnagyobb az egy főre eső személygépkocsi-gyártás. Ez a tény egy évvel ezelőtt a többséget még büszkeséggel töltötte el, ma viszont már hátrányunkká vált. A gépkocsiipar az egyik legciklikusabb iparág, összteljesítményére nagyon nagy hatással van az általános gazdasági növekedés. Mivel az ágazat jelentős exportáló, a külső visszaesés fokozottan érezteti hatását. Bár több más szempontból, mint például az alacsony munkaköltségek vagy a jó adórendszer, Szlovákia előnyben van a visegrádi szomszédokkal szemben, az iparstruktúráját tekintve viszont hátrányt szenved. Csehországban vagy Magyarországon nagyobb hányaddal szerepel a feldolgozás vagy a szolgáltatói ipar. A gyártásban alkalmazottak közül ott is sokakat elbocsátanak, de a szélesebb ágazati eloszlás mégis nagyobb biztonságot jelent. A multinacionális cégek regionális központjainak többsége szintén a szomszéd országokban található. Mindezeken túl a szolgáltatások mellett egyre nagyobb szerepet játszik a kutatás-fejlesztés kiszervezése is.
Ha Szlovákiában ránézünk az elbocsátásokat bejelentő cégekre, ezek alapvetően termelő vállalatok. Összehasonlítva viszont a szolgáltatásokat végző és azokat exportáló vállalatokkal, mint az IBM, Accenture, Henkel, Dell stb., ezeknél egyáltalán nincsenek leépítések, sőt még most is vesznek fel munkaerőt. Egyébként náluk az alkalmazottakra nagyobb elvárások nehezednek. A cégen belüli közvetítő nyelv az angol és szükségesek a számítógépes ismeretek. Talán éppen ezért is van az, hogy ezen vállalatok telephelyei a fővárosba koncentrálódnak.
A jövő útja tehát a magasabb hozzáadott-értékek előállítása. Öt évvel ezelőtt Szlovákia még ügyesen használta ki a jól képzett szakmunkás munkaerőt, a következő években viszont már többre van szükség. Összefoglalva azt lehet mondani, hogy a leghasznosabb befektetés az oktatásba, a humán erőforrásokba való befektetés. Ez igaz mind állami, mind pedig az egyén szintjén. (Horbulák Zsolt)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.