Kiszipolyozott alvállalkozók

<p>A D1-es autópálya északi szakaszát építő Váhostav Rt. már hosszabb ideje nem fizet az alvállalkozóinak, ez utóbbiak alkalmazottai így gyakorlatilag ingyen dolgoznak.</p>

Az eset nem egyedülálló, a Fico-kormány ennek ellenére az elmúlt időszakban az ellenzék összes olyan javaslatát lesöpörte az asztalról, amelyek javíthattak volna a szlovákiai alvállalkozók helyzetén.



„Mivel a D1-es autópálya Dubná Skala és Turany közötti, nagyjából 16 kilométernyi szakaszának az építése a Váhostav számára veszteséges beruházásnak számít, nem minden kötelezettségünknek vagyunk képesek időben eleget tenni. A tartozást a Váhostav többi építkezéséből származó bevételekből fogjuk megtéríteni” – nyilatkozta Tomáš Halán, a Váhostav szóvivője, aki szerint egyébként az említett útszakaszt az eredetileg megszabott időben, vagyis az idei év végéig átadják.

Elszámolták magukat

A kialakult helyzetért azonban a társaság a felelős, hiszen az útszakaszra kiírt versenypályázat során vállalta, hogy adó nélkül 137,75 millió euróért végzi el a munkát. Ez az összeg az eredetileg tervezett 334,72 millió eurós költségeknek alig a 41 százaléka. Az erről szóló szerződést 2011 őszén írták alá, és az építőipari társaság vezetése akkoriban még reálisnak tartotta az említett árat. Az útszakasz építésén a Váhostav több mint 100 és az alvállalkozók nagyjából 210 alkalmazottja dolgozik. Az utóbbiak most azzal fenyegetőznek, hogy felhagynak a munkával.

Szigorúbb szabályokat

Mára tömeges méreteket öltenek az ilyen visszaélések az építőiparban, ami a kis- és közepes vállalkozások létét veszélyezteti. Farkas Iván, az MKP gazdaságpolitikai alelnöke szerint ezért pontosítani kellene a fővállalkozók és alvállalkozók közötti kapcsolat meghatározásán. „Ezen belül legyenek meghatározva a kötelező érvényű, szigorú szankciókkal sújtható fizetési feltételek. Miután a közbeszerző teljes összegben vagy részletekben megtérítette a fővállalkozó által elvégzett munkát vagy szolgáltatást, a közbeszerzésről szóló törvény kötelezze a fővállalkozót 7 napon belül arra, hogy ugyanúgy, teljes összegben vagy részletekben térítse meg az alvállalkozóknak az általuk elvégzett munkát vagy szolgáltatást” – sorolja a megoldási javaslatokat az MKP gazdaságpolitikai alelnöke. Szerinte a közbeszerzési törvény mellett ilyen szellemben kellene módosítani a kereskedelmi törvénykönyvet is, meghatározva benne a szankciókat, valamint az európai uniós, állami és önkormányzati támogatásokról szóló jogszabályokat. „Az a kivitelező, aki a fenti módon jár el, ne folyamodhasson állami vagy önkormányzati megrendelésekhez” – vallja Farkas, elismerve ugyanakkor, hogy az MKP nem tagja a törvényhozásnak, így közvetlenül nem is nyújthat be törvénymódosítási javaslatokat.

A Smert nem érdekli

A tapasztalatok azonban azt mutatják, hogy az sem segítene, ha az MKP éppenséggel parlamenti párt lenne. Az alvállalkozók nehéz helyzetén a parlamenti ellenzéki pártok ugyanis már régebben megpróbáltak enyhíteni, javaslataikat azonban a kormánypárti többség rendszeresen visszautasította. A KDH már kétszer – 2012 augusztusában és 2013 májusában – is benyújtotta a parlament elé az alvállalkozók védelméről szóló törvényt, amely nagyjából a Farkas Iván által is jelzett pontokat tartalmazta, a Smer képviselői azonban ezt leszavazták. Ján Figeľ, a KDH elnöke – a Váhostav beszállítóira utalva – tegnap felszólította a Fico-kabinetet, hogy haladéktalanul terjesszen be egy olyan törvénytervezetet, amely megoldást jelentene az alvállalkozók számára. „Ha erre nem lesz hajlandó, kénytelenek leszünk harmadszor is benyújtani az általunk kidolgozott tervezetet” – nyilatkozta Figeľ, aki azonban nem bízik abban, hogy a kormány gyorsan megoldja az ügyet. „Meggyőződésem, hogy a lakosságnak eredetileg biztonságot kínáló, Smer vezette kormány a gyengéket nem képes megvédeni, hanem csak újabb terheket rak rájuk” – vallja a KDH elnöke. Ján Počiatek közlekedési miniszter szerint a „jövőben” be szeretnék nyújtani az alvállalkozókat védő saját törvényjavaslatukat, részleteket azonban nem árult el, ehelyett az ellenzék javaslatát kritizálta. (SITA, TASR, mi)
 

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?