Kisebb a fagykár, mint tavaly

<div>A gyümölcstermesztőknek &ndash; a meteorológusok előrejelzései alapján &ndash; április 20-áról 21-ére virradóra kellett tartaniuk komoly fagytól.</div>

Az előzetes kárfelmérés alapján nem történt katasztrófa, tavaly április végén komolyabb károkat okoztak a váratlan fagyok.  Jár majd kárpótlás a termelőknek, ígéri Robert Fico kormányfő, de előbb alaposabb kárfelmérésre van szükség. A leghidegebb éjszakán több helyütt is -3, -4 fokos fagyra számítottak a gyümölcsösökben és szőlészetekben, de átlagban nem volt több mínusz 1,5–2 foknál. A pöstyéni régió néhány gyümölcskertjében ugyan mínusz 3–3,4 fokot is mértek.  Lesz kártérítés? A gyümölcstermesztők többsége megpróbált védekezni. „Több termelőnek is komolyabb károkat okozhattak a fagyok, de eddigi becslések szerint nem annyira katasztrofális a helyzet, mint egy évvel korábban volt. Akkor április utolsó napjaiban sok gyümölcsöst szinte teljesen tönkre tett a fagy. Persze, a hideghullámnak még április utolsó, sőt, május első napjaival sincs vége, nem tudni, hogy mire is számíthatunk a következő napokban” – mondta lapunknak Marián Varga, a Szlovákiai Gyümölcstermesztők Szövetségének elnöke.  Robert Fico miniszterelnök ígéri, hogy a kormány segíteni fogja azokat a gazdákat, akiket nagyobb kár ért. A kártérítésről Peter Kažimír pénzügyminiszter és Gabriela Matečná mezőgazdasági miniszter egyeztet majd. Tavaly a gyümölcsés szőlőtermesztők kárpótlására az állam 3,5 millió eurót különített el. Ebből a pénzügyminisztérium 2,5 milliót biztosított a tárca által 2016ban megtakarított pénzből. Marián Varga szerint a tavalyi, áprilisi fagyok a gyümölcsösökben mintegy 16 millió eurós kárt okoztak. Csaknem 160 nagyobb termelőt sújtottak, összesen 2800 hektárnyi területen okozott komoly károkat a hideg időjárás.  Védekezés Idén tizenegy kamionnyi viaszgyertyát hoztak be a szlovákiai gyümölcsösökbe a fagyok elleni védekezésre Magyarországról és Spanyolországból. Szalmát is égettek a termesztők, vagyis füstöléssel védekeztek, és a fagyellenes csepegtető öntözést is kihasználták. A levegő hőmérsékletének növelését a fű lekaszálása is segítette, így a meleg könnyebben jutott a felszínre, mivel a fű nem szigetelt. Néhány gyümölcsösben új eszközt is bevetettek a termesztők – ködképzőket használtak.  Marián Varga szerint évente mintegy 20 hektárnyi területen építik ki fagyellenes öntözéshez a berendezéseket, de ez nem olcsó mulatság: egy hektár védelme átlagosan mintegy 12 ezer euróba kerül. Azokban a gyümölcsösökben, ahol stabilizálni akarják a gazdag hozamot, mindenképpen szükségesek az ilyen berendezések. Gabriela Matečná mezőgazdasági miniszter szerint az agrártárca részletes adatokat gyűjt a gyümölcstermesztőktől a gyümölcsösök adattárába. Elsősorban azért, hogy hatékonyabban lehessen védekezni az extrém éghajlati változások ellen. „Felmérjük, hogy mely régiókban vannak erősebb fagyok, milyen a szélmozgás, a szél átlagos erőssége. Az ilyen helyekre nem érdemes gyümölcsfákat és szőlőt telepíteni” – mutatott rá az agrártárca vezetője. (sb)
Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?