Pozsony. Március végéig, április közepéig biztosan folyamatos lesz a piac ellátása hazai termésű burgonyával. Legalábbis erre a meglátásra jutott a burgonya terméktanács. A terméktanács állásfoglalása szerint jelenleg mintegy 18 ezer tonnára tehető a hazai burgonyakészlet, miközben a havi eladás 9-10 ezer tonna.
Kereskedői spekulációk
Pozsony. Március végéig, április közepéig biztosan folyamatos lesz a piac ellátása hazai termésű burgonyával. Legalábbis erre a meglátásra jutott a burgonya terméktanács. A terméktanács állásfoglalása szerint jelenleg mintegy 18 ezer tonnára tehető a hazai burgonyakészlet, miközben a havi eladás 9-10 ezer tonna. Krumplihiány tehát nem fenyeget – jelentette ki Jaroslav Mačák, a burgonya terméktanács elnöke, aki szerint ilyen híreket csak azok a kereskedők keltenek, akik nem kötöttek időben szerződést a termelőkkel. Mačák úgy véli: nem a burgonyatermesztőket kell okolni azért, mert a kínált burgonya kiskereskedelmi ára helyenként felkúszott a kilónkénti 20 koronára. Hogy szavainak nagyobb nyomatékot adjon, elárulta: a hazai agrártermelők jelenleg 7,50-8,00 koronát kapnak a burgonya kilójáért, amelyet egyes boltokban 15-20 koronáért árulnak. (Összehasonlításként napjainkban Morvaországban kilogrammonként 8 cseh koronát fizetnek a burgonyatermelőknek, de lényegesen több pénzt kapnak a lengyel és a magyar burgonyatermesztők is.) Az Agrárpiaci Információk (ATIS) kimutatásából kitűnik, hogy a kiskereskedelmi árak régiónként változnak, helyenként 30 százalékos eltérést is mutattak. A Szlovák Mezőgazdasági és Élelmiszer-ipari Kamara (SPPK) adatai szerint a tavalyi burgonyaeladási kvótát 162 ezer tonnábban szabták meg. Ebből az év végéig csak 122 650 tonna burgonyát adtak el. A legnagyobb burgonyaeladást – 17 ezer tonnát – Pozsonyban érték el, aránylag sok burgonya fogy a komáromi és galántai régióban, a másik végletnek Zsolna térsége számít.
A burgonya terméktanács tagjait bosszantja, hogy az agrártárca idei dotációs rendeletéből kikerült az a – munkatervezetben még meglévő – feltétel, hogy csak az a termesztő részesülhet állami támogatásban, aki garantált vetőgumót alkalmaz. Ennek a feltételnek nem csupán a hozam szempontjából van, pontosabban lenne óriási fontossága – tartják az illetékesek. Szlovákia azon kevés európai ország közé tartozik, ahol a burgonya baktériumos betegségeit még nem mutatták ki. Ebből kifolyólag jelentős exportra tehetnénk szert, ám gyorsan elveszíthetjük előnyünket, ha a termelők bármilyen vetőgumót vethetnek. A burgonyatermesztési dotáció az új rendelet szerint hektáronként 16 ezer korona lehet.
Szlovákia egyik legjelentősebb burgonyatermesztőjének az imelyi Agrocoop Rt. számít. A Komárom melletti kisközség határában 230 hektárra növelték a burgonya termesztési területét, az utóbbi öt évben 33-35 tonnás átlagos hektárhozamokat értek el. „Csak garantált vetőgumókat vetünk” – nyilatkozta lapunknak Pastorek Sándor, az rt. igazgatója. Szavai szerint azokon a parcellákon, ahol holland gumókat vetnek, hektáronként 50 tonnás termést is elérnek. Az uniós mércével nézve is kiváló eredményeknek köszönhetik az imelyiek, hogy a holland HZPC őket választotta szlovákiai képviselőivé. (gyor)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.