<p>Az elmúlt hétvégén lezárult az új építési törvény építésügyi minisztérium által kidolgozott tervezetének nyilvános vitája. </p>
Káosz az építésügyben?
Pozsony |
A szaktárca szerint a várhatóan jövő júliusban életbe lépő új jogszabálynak köszönhetően gyorsabb lesz az építkezéshez szükséges engedélyek elintézése, és szigorúbb büntetésekre számíthatnak a feketén építkezők. Az ellenzék szerint teljesen elhibázott az előterjesztett tervezet. A jelenleg érvényes, csaknem 40 éves építési törvényt már 32-szer módosították, a szakemberek ezért régebben szorgalmazzák, hogy a szaktárca teljesen új jogszabályt dolgozzon ki, amely megfelelne az ágazat jelenlegi kihívásainak. A építésügyi tárca – hosszú vajúdás után – július 18-án mutatta be az új építésügyi törvény tervezetét, amelynek a nyilvános vitája csaknem két hónapig tartott. A minisztérium a tervezetet már ősszel be szeretné terjeszteni a kormány elé, ha erre a parlament is rábólint, jövő július elsején léphet életbe. „A szabályok módosításának köszönhetően felgyorsul az építkezésekkel kapcsolatos ügyintézés, és javítani szeretnénk a minőségén is” – ígérte František Palko építésügyi államtitkár. Az ellenzék ezzel szemben teljesen elhibázottnak tartja a javaslatot, amely szerintük káoszt okoz majd az építésügyi eljárásokban, lehetővé teszi a fekete építkezések legalizálását, és brutálisan sérti a magántulajdon szentségét. „Korábban már többször is alaposan módosították volna az építésügyi törvényt, ám egyik sem járt sikerrel. Ezzel a mostanival is alaposan mellélőttek. A szaktárca olyan fércmunkát mutatott be, amely káoszt okoz majd az építésügyi eljárásokban” – mondta Ľubomír Galko, az SaS alelnöke. Szerinte az építésügyi hivatalok az új szabályok szerint a jövőben az építési telkek tulajdonosait a telkek eladására kötelezhetik, ha ezen nem építkeznek. „Ez durva beavatkozás a magántulajdonba, ami ráadásul ellentétes az alkotmánnyal is” – nyilatkozta Galko, az intézkedést a kommunista párt előző rendszerben alkalmazott gyakorlatához hasonlította. Az SaS a jogszabály egyéb hiányosságaira is felhívta a figyelmet, külön kiemelve a fekete építkezéseket. A most előterjesztett tervezet eredeti célja épp ezek felszámolása volt, az SaS szerint azonban ezt nem sikerül elérniük. Miroslav Ivan, az SaS közlekedésért felelős munkacsoport vezetője a jogszabálytervezet 65. paragrafusára hívta fel a figyelmet. „Ezzel a paragrafussal gyakorlatilag legalizálnak sok olyan építményt is, amelyet nem sikerül legalizálni a jogszabály életbe lépéséig” – vallja Ivan. Az említett paragrafus szerint ugyanis nem tekinthető fekete építménynek az olyan épület, amelynek az építését 1976. október elseje előtt fejezték be, ám máig nem engedélyezték.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.