Pozsony. Az idei év gazdasági fejlődésével kapcsolatban a statisztikai hivatal által megkérdezettek 60%-a még mindig a helyzet romlásáról számolt be, de ez az idei év legkedvezőbb adata, például húsz százalékkal jobb, mint a februári központi áremelések után tapasztalt vélemény.
Javult a fogyasztók véleménye
A helyzet változatlanságáról 26% számolt be, minden tizedik válaszadó szerint az elmúlt 12 hónap során javult az ország gazdasági helyzete. Az elkövetkező 12 hónapban pedig már csak a válaszadók alig fele (48%) tart további romlástól, 31% változatlan helyzetre számít, 13% javulásban reménykedik. A statisztikai hivatal adatai alapján a múlt hónapban az éves infláció 7,1%-os volt, az előző hónaphoz képest pedig az árak gyakorlatilag nem emelkedtek. Ez tükröződött a lakosság véleményében is, a komoly áremelést érzékelők 26%-os aránya rekordnak számít. Közepes áremelkedést 34% érzékelt, enyhe emelkedést 33%, 6% pedig már árcsökkenésről számolt be. A jövőt illetően a legtöbben, 57%-nyian változatlan tendenciákra számítanak. Csak minden ötödik válaszadó tartott az infláció megugrásától, 19% pedig további csökkenésére számított.
Októberben a hivatalos munkanélküliség 17,3%-os volt, ez 1,2%-kal haladta meg az egy évvel korábbit. Ez tükröződött a közvélemény-kutatás eredményeiben is: 59% a munkanélküliség további emelkedésétől tartott, 27% szerint a helyzet marad a régiben és mindössze 8% reménykedett abban, hogy nő a munkahelyek száma. A javuló hangulat megmutatkozott a háztartások anyagi helyzetében is. Szintén rekordnak számít, hogy októberben a megkérdezettek 45% a vélekedett úgy, hogy az elmúlt egy évben romlott a háztartása anyagi helyzete. 37% változatlan helyzetről számolt be, 17% pedig jobb körülmények között él. A jövőt illető elvárásokban nem tapasztalható ugrásszerű változás, az előző hónapok eredményeihez hasonlóan 42% számít arra, hogy 12 hónapon belül nem lesz lényeges változás, 36% rosszabb helyzetre számít, 16% viszont abban reménykedik, hogy háztartása anyagi lehetőségei javulni fognak. A megtakarítási képesség is javuló tendenciát mutat, októberben már 38% számolt be arról, hogy képes erre, 39% fizetéstől-fizetésig élt, 21% viszont továbbra is a tartalékait élte fel. A jövőt illetően 67%-ra csökkent azok száma, akik nem számolnak takarékoskodással, a statisztikai hivatal véleménye szerint ezt a vagyonalapi kötvények kifizetése is befolyásolta. Ebben a kérdéskörben nincs nagy változás, már hónapok óta a megkérdezettek negyede válaszolja, hogy a jövőben is képes lesz takarékoskodni.
A statisztikai hivatal közvélemény-kutatási módszere lehetőséget ad az európai összehasonlításra alkalmas index kiszámolására. Eszerint a fogyasztói hangulat mínusz 27,3 pontot ért el. Ez ugyan továbbra sem tükröz különösebb optimizmust (az érték plusz-mínusz száz között változhat), de az is tény, hogy ennél jobb eredményt eddig csak tavaly októberben mértek. Érdekes az is, hogy a legnagyobb véleményjavulást a háztartások jövőbeli pénzügyi helyzetét, illetve a megtakarítási lehetőségeket illetően tapasztalták.
A külföldi eredmények egyelőre egyhónapos késéssel álltak a statisztikai hivatal rendelkezésére. Az októberben mért hazai mínusz 31-es index az EU tíz társult országa között az utolsók közé sorolta Szlovákiát. Nálunk csak a ciprusiak hangulata volt rosszabb (-38), ezután Lengyelországgal közösen hazánk következett. Magyarországon mínusz 18-at mértek, a listát pedig mínusz 2 ponttal a lettek, illetve mínusz 3 ponttal a csehek vezették. A 11 társult ország összesített indexe októberben -24 volt.
Nem teng túl a fogyasztói optimizmus az EU tagországokban sem, itt az összesített index -10-et mutatott (fél évvel ezelőtt még csak mínusz egy volt). A legrosszabb a hangulat Görögországban (-33), Portugáliában (-27) és Franciaországban (-19). Pozitív értékeket csak Dániában (6) és Finnországban (8) mértek. Április óta leginkább a belgák, a franciák és az az írek hangulata romlott, utánuk pedig a németek és az osztrákok következnek.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.