Januártól könnyebbé vált a cégek teljes felvásárlása

Pozsony. Január elsejétől egyszerűbben vásárolhatják fel a részvénytársaságok többségi tulajdonosai a kisrészvényesek tulajdonrészeit.

Pozsony. Január elsejétől egyszerűbben vásárolhatják fel a részvénytársaságok többségi tulajdonosai a kisrészvényesek tulajdonrészeit. Az értékpapírokról szóló törvény módosításai szerint, ha a többségi tulajdonos részesedése meghaladja a 95 százalékot, a fennmaradó részvénycsomag tulajdonosaitól jogosan követelheti, hogy megfelelő fizetség ellenében eladják neki a részvényeiket. Ehhez azonban ki kell kérnie a jegybank engedélyét. A döntés akár kisebb felvásárlási lázat is indíthat, és mindenképpen tisztább helyzetet teremt a hazai részvénypiacon. A változás akár több 10 ezer polgárt is érinthet, hiszen az 1990-es évek eleji, ún. Klaus-féle vagyonjegyes privatizáció során milliók jutottak cégrészvényekhez, akik közül sokan máig nem adtak túl értékpapírjaikon. Most viszont, ha a változások által érintett társaságok körébe esnek, könnyen megválhatnak részvényeiktől.

Egyelőre úgy tűnik, a törvénymódosításnak köszönhetően azonban jól járnak a kisrészvényesek is. Ezek ugyanis jogosan követelhetik majd a többségi tulajdonostól, hogy vegye meg a részvényeiket. Ha a kisebbségi tulajdonosok egy része úgy gondolja, hogy a részvényeitől mégsem válik meg, a többségi tulajdonos bírósághoz fordulhat az eladás ügyében. Ugyanakkor a kisrészvényesek is bíróságon szerezhetnek érvényt jogaiknak, ha úgy gondolják, a többségi tulajdonos indokolatlanul alacsony áron szeretné megvenni tőlük a részvényeiket. A törvény pontosan meghatározza, hogy milyen lehet az a legalacsonyabb ár, amit a többségi tulajdonos felkínálhat a részvényeseknek.

A pénzügyminisztérium szerint a módosításokat az tette szükségessé, hogy korábban jelentős problémák voltak a részvénycsomagok koncentrációjával. A közgyűlés összehívása és az információs kötelességek min-mind olyan terheket róttak a cégekre, amelyek a kisrészvényesek érdekeit is sértették – áll a minisztérium magyarázatában. A kisrészvényesek reális súlya ugyanis egy 95 százalékban többségi tulajdonos birtokolta cégben elenyésző, így képtelenek befolyásolni a társaság gazdálkodását. Részvényeik eladásával azonban betársulhatnak egy olyan cégbe, ahol a részvényesek között arányosan oszlik meg a tulajdon, így a döntéshozásban nagyobbak az esélyeik. (t, mi)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?