Pozsony. Január elsejétől egyszerűbben vásárolhatják fel a részvénytársaságok többségi tulajdonosai a kisrészvényesek tulajdonrészeit.
Januártól könnyebbé vált a cégek teljes felvásárlása
Egyelőre úgy tűnik, a törvénymódosításnak köszönhetően azonban jól járnak a kisrészvényesek is. Ezek ugyanis jogosan követelhetik majd a többségi tulajdonostól, hogy vegye meg a részvényeiket. Ha a kisebbségi tulajdonosok egy része úgy gondolja, hogy a részvényeitől mégsem válik meg, a többségi tulajdonos bírósághoz fordulhat az eladás ügyében. Ugyanakkor a kisrészvényesek is bíróságon szerezhetnek érvényt jogaiknak, ha úgy gondolják, a többségi tulajdonos indokolatlanul alacsony áron szeretné megvenni tőlük a részvényeiket. A törvény pontosan meghatározza, hogy milyen lehet az a legalacsonyabb ár, amit a többségi tulajdonos felkínálhat a részvényeseknek.
A pénzügyminisztérium szerint a módosításokat az tette szükségessé, hogy korábban jelentős problémák voltak a részvénycsomagok koncentrációjával. A közgyűlés összehívása és az információs kötelességek min-mind olyan terheket róttak a cégekre, amelyek a kisrészvényesek érdekeit is sértették – áll a minisztérium magyarázatában. A kisrészvényesek reális súlya ugyanis egy 95 százalékban többségi tulajdonos birtokolta cégben elenyésző, így képtelenek befolyásolni a társaság gazdálkodását. Részvényeik eladásával azonban betársulhatnak egy olyan cégbe, ahol a részvényesek között arányosan oszlik meg a tulajdon, így a döntéshozásban nagyobbak az esélyeik. (t, mi)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.