IMF: A válságnak nincs vége a munkanélküliség csökkenéséig

Oslo/Brüsszel |

<p>Az IMF vezetője szerint mindaddig nem lesz vége a globális gazdasági válságnak, amíg nem következik be jelentősebb csökkenés a munkanélküliség területén.</p>

Dominique Strauss-Kahn, a Nemzetközi Valutaalap (IMF) vezérigazgatója szerint "teljesen helytelenek azok a kijelentések, hogy már mögöttünk van a válság".
Strauss-Kahn az IMF és a Nemzetközi Munkaügyi Szervezet (ILO) közös konferenciáján szólalt fel, amely a munkahelyteremtés kérdésével foglalkozott a gazdasági növekedés közepette.
Az IMF vezérigazgatója leszögezte, hogy a gazdasági növekedés persze fontos, de nem elég. Munkahelyteremtés nélkül is el lehet érni gazdasági növekedést.
A házigazda norvég miniszterelnök, Jens Stoltenberg szerint a gazdasági válság a pénzpiacokról a munkaerőpiacra terelődött át. A kormányfő szerint annak ellenére, hogy a világ számos országában már tapasztalható gazdaság élénkülés, túl korai lenne még a válság végéről beszélni. "Mindaddig ugyanis, amíg magas a munkanélküliség, válságban vagyunk" - szögezte le.
Az IMF becslése szerint az idén 210 millió lesz a munkanélküliek száma világszerte, 30 millióval meghaladja a 2007. évit, amikor kipattant a globális hitelválság, recesszióba taszítva a világ vezető országai közül számosat.
A fórum munkájában részt vett egyebek között a görög és a spanyol miniszterelnök, Jeórjiosz Papandreu és José Luís Rodriguez Zapatero. Jelen volt Christine Lagarde francia pénzügyminiszter, aki szerint a kialakult helyzet megoldásához nemzetközi együttműködésre van szükség.
Beszédet mondott Andor László, az Európai Bizottság foglalkoztatási és szociálisügyi felelőse is. Ő egyebek között arra sürgette a résztvevőket, hogy fokozzák a gazdasági, munkaügyi és szociális politika összehangolását, mert ez segíthet egy újabb nemzetközi lassulás megelőzésében.
A magyar biztos úgy fogalmazott: az idei év annus horribilis (rettenetes év) volt a munkanélküliség szempontjából. Ha pedig a politikai irányítók nem cselekszenek, 2011 rettenetes lehet a szociális kohézió szempontjából.
Andor László üdvözölte, hogy legutóbbi, torontói találkozójukon a legfejlettebb államok és a vezető feltörekvő országok állam- és kormányfői (G20) konszenzusra jutottak a makrogazdasági együttműködésről. Felszólította ugyanakkor a nemzetközi intézményeket, hogy ösztönözzenek közös elhatározásokra a foglalkoztatási és szociálpolitika szempontjából is.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?