ILO: súlyosbodik a fiatalok globális foglalkoztatási válsága

Genf |

<p>A fiatalok globális foglalkoztatási válságának hosszabb távú súlyosbodására és az ebből fakadó kockázatokra hívja fel a figyelmet a Nemzetközi Munkaügyi Szervezet (ILO) az MTI-hez is eljuttatott jelentésében.</p>

A fiatalok globális foglalkoztatottságában mutatkozó irányzatokat a idei évre aktualizáló dokumentum szerint a fejlett országokban a teljes tétlenséggel, illetve a bizonytalan idejű munkavégzéssel szembesülnek a fiatalok, míg a fejlődő országokban a tartós és nagyarányú szegénységgel, még ha van is munkájuk.

Az ILO arra figyelmeztet, hogy a válságévek nemcsak a munkanélküliségből, az alulfoglalkoztatottságból, illetve tartós tétlenségből eredő társadalmi diszkomfortérzést és szociális kockázatokat hordozzák, hanem hosszú távon a bérek csökkenését, valamint a fiatalok politikai és gazdasági rendszerek iránti bizalmatlanságát, továbbá ezek következményeit is.

A jelentés szerint 2008-ban és 2009-ben a munkanélküli fiatalok száma korábban példa nélküli módon 4,5 millióval nőtt világszerte. Az 1997-2007 közti évtizedben az átlagos éves növekedés nem érte el a százezret.

Az ILO rámutat, hogy a fiatalok "kollektív frusztráltsága" az egyik előidézője az idei tiltakozó mozgalmaknak világszerte. Ezzel kapcsolatban hangsúlyozza például, hogy Észak-Afrikában és a Közel-Keleten, ahol a tiltakozó mozgalmak az idén több államban is a hatalmon levők bukásához vezettek, az elmúlt húsz évben átlagosan 25 százalékos volt a fiatalok körében a munkanélküliség.
A jelentésben szereplő adatok azt mutatják, hogy a 2009-es 75,8 milliós csúcsról 2010-re 75,1 millióra csökkent a fiatal munkanélküliek száma világszerte, és várhatóan az idén 74,6 millióra tovább csökken. Ugyanakkor az ILO szerint ez a látszólagos csökkenés sokkal inkább annak a következménye, hogy sokan visszalépnek a munkaerőpiacról - például eltartottként visszamenekülnek az oktatásba -, semmint annak, hogy nagyobb számban találnak állást. Ez különösen érvényes a fejlett országokra és az Európai Unió országaira - hangsúlyozza a szervezet.

Az ILO a fiatalok munkanélküliségének több jellegzetességére is rávilágít, egyebek között arra, a tartós - 12 hónapnál hosszabb ideje - munkanélküliek között sokkal nagyobb a fiatalok aránya. Az EU-ban Görögországban, Szlovákiában, Olaszországban vagy az Egyesült Királyságban a fiatal munkanélkülieknek idősebb társaikhoz képest 2-3-szoros esélyük van arra, hogy hosszabb távon sem találnak munkát. Jellegzetes az is, hogy a részmunkaidős foglalkoztatás aránya Németországot kivéve az összes fejlett gazdaságban nőtt a fiatalok körében 2007-2010 között.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?