Pozsony. Az euró 2009-es bevezetésével kapcsolatban a legnagyobb figyelmet az kapta, hogy a jövő év közepétől az üzletekben a koronán kívül már euróban is fel kell tüntetni az árakat. Ezen kívül azonban a vállalkozókra egy csomó olyan feladat vár, amiről sokan még nem is tudnak. Az átállás így drágább lehet, mint azt sokan képzelik.
Időben készüljünk fel az euróra!
A könyvelési programokkal foglalkozó zsolnai Kros szoftvercég képviselői szerint az euróban is dolgozó könyvelési programjaikat júliustól kínálják majd, már júniusban megkezdik azonban az információs kampányukat. Ennek ellenére az elemzők többsége megegyezik abban, hogy a nagy többség csak a jövő év első felében kezdi meg az átállást. A szoftvercégek szerint az euróra való átállás része lesz az előfizetői programjaiknak, vagyis ezért külön nem kell majd fizetniük a megrendelőknek. Ezzel szemben a szoftverfejlesztéssel foglalkozó szakemberek figyelmeztetnek, hogy minél közelebb kerülünk az euró bevezetéséhez, annál drágábban juthatnak majd hozzá a vállalkozók az euróban számoló pénztárgépekhez és könyvelési programokhoz. A szoftverfejlesztéssel foglalkozó Amega társaság ügyvezetője, Michal Mäsiar szerint mindez ugyanúgy működik, mint a könyvelőknél. Esetükben ugyanis minél közelebb kerülünk az adóbevalláshoz, annál drágábban kínálják a szolgáltatásaikat. Sirotka szerint a szoftvercégek már most 20 korona körüli összegért kínálják egyetlen tétel megváltoztatását a pénztárgépben, miközben ez korábban 5 korona körül mozgott. A jegybank elemzése szerint a vállalkozók az euró átállására az éves forgalmuknak a fél százalékát fizetik majd ki. Ezzel azonban az elemzők többsége nem ért egyet, hiszen az elektronikus pénztárgépek átállításánál épp a módosított tételek száma számít, aminek semmi köze a forgalomhoz.
Az Ernst&Young elemzése szerint mindeddig csupán a hazai cégek 15 százaléka dolgozta ki, hogy számukra mennyibe is fog kerülni az átállás. A cégek csaknem harmada tudatosítja, hogy az euró bevezetése jelentős változásokat jelent majd a könyvelésükben, a bérkimutatásaikban és a pénztárgépeikben. Többségük szerint az átállás mintegy 2-8 hónapig tart majd. Az átállásban segít a vállalkozóknak ugyanakkor az euró bevezetéséről szóló törvény, amit a pénzügyi, gazdasági és igazságügyi tárcák dolgoztak ki, és amit a kormánynak július végéig kellene elfogadnia. Ha Szlovákia 2009. január elsejétől bevezeti az eurót, akkor január közepéig még koronában és euróban is lehet fizetni, a visszajáró pénzt azonban már euróban fizetik. Január 16. után koronával már nem fizethetünk. (p, mi, t)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.