Idén gyorsan nő a világgazdaság

A világgazdaság az idén húsz éve nem látott ütemben nő, és az átlagból kiemelkednek az új, kelet-európai EU-tagok. A szlovák statisztikai hivatal például nemrég megerősítette az idei 5,5 százalékos évi GDP növekedésre vonatkozó prognózisát.

Sínen van a világgazdaságTASR felvételAz Economist Intelligence Unit gazdaságelemző most kiadott szeptemberi havi összesítése szerint a világgazdaság teljesítményének növekedése 2004-ben a magas olajárak ellenére is eléri a 4,9 százalékot a tavalyi 3,9 százalék és a 2002-es 2,8 százalék után. Jövőre a cég azonban már csak – jóllehet a szakértők által továbbra is robusztusnak nevezett – 4,3 százalékos, majd a 2009-ig terjedő előrejelzési időszak végéig évente rendre 4,0-4,1 százalékos világnövekedéseket vár.

Az EIU az Egyesült Államoknak az idén 4,2 százalékos növekedést jósolt, ez 1999 óta a leggyorsabb lenne. Jövőre azonban már csak 3,2 százalékos lesz az amerikai növekedés, amely 2009-ig fokozatosan 2,7 százalékra lassul. A legnagyobb lassulást Japánnak jósolja a londoni intézet: előrejelzése szerint a japán gazdaság a 2004-re várt 4,2 százalékos növekedés után 2005-ben már csak 1,7 százalékkal, a rákövetkező három évben évi 1,4 százalékkal, 2009-ben 1,3 százalékkal fog növekedni.

Az euróövezet gazdasági növekedése az EIU szerint a tavalyi, nem egészen fél százalékról az idén 1,9 százalékra gyorsul, de a 2009-ig tartó időszak végéig is csak évi 2,0-2,2 százalék közötti növekedéseket fog produkálni. A 25 tagú EU egésze valamivel jobban teljesít: az idei évre jósolt 2,4 százalékos növekedést jövőre 2,5 százalék, utána rendre 2,2-2,3 százalék követi az előrejelzés szerint.

Az EIU elemzése szerint az uniós átlagon belül az öt közép-európai új tagállam az idén 4,4 százalékkal, jövőre 4,5 százalékkal, majd 2009-ig 4,0-4,1 százalékkal, a három balti tagállam pedig 6 százalék feletti ütemben fog növekedni. Ezeknek az országoknak a gazdasági súlya azonban olyan csekély, hogy a következő években az eredeti EU-15-höz képest az EU-25 növekedési ütemét a saját gyors növekedésükkel is alig 0,2-0,3 százalékponttal fogják emelni.

A szlovák gazdaság az év második negyedévében 5,4 százalékkal, a szakértői várakozásokban szereplő mértéknél gyorsabban bővült. Az első negyedévben a GDP növekedésének üteme 5,5 százalékos volt. A növekedés főként az éves összevetésben 16,4 százalékkal magasabb második negyedévi külső kereslet emelkedésre vezethető vissza. A hazai kereslet növekedése is gyors, bár ennél mérsékeltebb ütemű volt. A tőkebefektetések 3,5, a lakossági fogyasztás 2,8, a közületi fogyasztás 2,4 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbi szintet. A statisztikai hivatal az adatok fényében megerősítette az idei 5,5 százalékos évi GDP növekedésre vonatkozó prognózisát.

Tavaly a volt szocialista országok közül még Szlovákia ment át a leggyorsabb gazdasági növekedésen, az idén azonban Lengyelország – 6,1 százalékos második negyedévi növekedésével – az élre ugrott. Szlovákiában a kormány megszigorító intézkedéseinek következtében az elmúlt két évben mérsékeltebb ütemű volt a lakossági fogyasztás bővülése, idén viszont erős növekedés tapasztalható a pénzügyi lazítás, köztük a múlt évben végrehajtott 200 bázispontos kamatmérséklés hatására. (eb, vg, t)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?