Hosszú távú futás a felzárkózás

Pozsony. Szlovákia gazdasága ugyan az előző kormány gazdasági reformjainak köszönhetően régiónk leggyorsabban növekvő gazdaságának számít, van még azonban mit behoznunk. Az Eurostat legfrissebb elemzése szerint az Európai Unió negyedik leggyengébben teljesítő országa vagyunk.

Mikuláš Dzurinda volt kormányfő a korábban botladozó Szlovákiát száguldásra ösztönözte. Még évekig erőltetett tempóban kell haladnunk, hogy felzárkózzunk a világ élmezőnyéhez. TASR-felvételEgy-egy ország gazdasági teljesítményét az egy lakosra számított bruttó hazai terméken keresztül tudjuk a leghatékonyabban és legobjektívebben lemérni. Ezt figyelembe véve Szlovákia azonban nemcsak hogy nem került dobogós helyre, hanem az uniós sereghajtók közé tartozik. Az egy személyre számított bruttó hazai össztermékünk (GDP) 2005-ben az uniós átlagnak csupán az 57%-át éri el, mindez vásárlóerőre átszámítva. Rosszabbul már csak a lengyelek, litvánok és lettek teljesítettek. Északi szomszédunknál a gazdaság teljesítménye az uniós átlagnak alig a felét teszi ki, míg Litvániában az 52, Lettországban pedig a 48 százalékát. A képhez hozzátartozik, hogy a napjainkban tapasztalt 7% körüli gazdasági növekedés révén lefaraghatjuk elmaradásunkat, úgy ahogy a már bennünket is megelőzött és nálunk is gyorsabban növekvő Észtország.

Szlovákia ugyanakkor nemcsak a nyugat-európai, befutott gazdaságokhoz képest teljesít rosszabbul, hanem nincs mire büszkélkednünk az új uniós tagországokkal szemben sem. Magyarország mutatőja például az egy személyre számított GDP tekintetében az uniós átlag 63 százalékát teszi ki, Csehországban pedig ez az arány 74%. Az új uniós tagok közül a legjobb eredményt Szlovénia érte el, ahol az uniós átlag 82%-ára tornászták fel magukat, majd Ciprus következik a sorban. Az Európai Unióhoz jövőre csatlakozó országok közül Bulgária az uniós átlag 33, Románia a 34%-ának megfelelő egy főre számított bruttó hazai termékkel rendelkezik. (s, mi)

Egy főre jutó össztermék

Ország 1 főre jutó GDPUniós országok

Luxemburg 251

ĺrország 139

Hollandia 126

Ausztria 123

Szlovénia 82

Csehország 74

Magyarország 63

Észtország 61

Szlovákia 57

Litvánia 52

Lengyelország 50

Lettország 48Nem EU-ország

Norvégia 169

USA 150

Svájc 129

Japán 110

Románia 34

Bulgária 33

A vásárlóerőn mért egy főre jutó bruttó hazai összterméket (GDP) a 25 tagú Európai Unió átlagához mértük. Az adatok 2005-re vonatkoznak, az EU átlaga 100-nak tekintendő.

(Forrás: Eurostat)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?