Hollandok adják el fölös búzánkat

Pozsony. Epedve várják a szlovákiai agrártermelők, hogy mihamarabb kikerüljön a gabonaraktáraktól az az 51,5 ezer tonna búza, amelyet intervenciós felvásárlás keretében egy holland exportőr értékesíthet az Európai Unió határain kívül. A holland társaság a Szlovákia által kiírt versenypályázatra jelentkezett.

Az agrárkifizető ügynökségnek eddig 548,5 ezer tonna, a hazai piacon eladhatatlan gabonát ajánlottak fel a termelőkTASR-felvételA cég – egyedüli jelentkezőként – elnyerte a kivitel jogát. A gabonát egy hónapon belül kell Szlovákia, pontosabban az EU határain túlra szállítania. Az intervenciós felvásárlást bonyolító szlovák agrárkifizető ügynökség illetékesei is türelmetlenül várják, hogy a nemzetközi versenypályázat útján eladott gabona mihamarabb kikerüljön a hazai raktárakból. Csak így nyílik ugyanis lehetőség arra, hogy apasszák a termelőknél, illetve a raktárakban felhalmozott, a hazai piacon eladhatatlannak bizonyult, ezért intervenciós felvásárlásra felkínált gabonahegyeket. S nemcsak a raktárak ürülnek meg az export esetén, hanem forrásokhoz jut az agrárkifizető ügynökség, amelyet további intervenciós felvásárlásra fordíthat.

Szlovákia – Brüsszel jóváhagyásával – összesen 65 ezer tonna gabona kivitelére írhatott ki versenypályázatot. Első körben csak egyetlen jelentkező akadt, az említett holland exportőr, aki 51,5 ezer tonna gabonára tett ajánlatot. Az exportőrnek igencsak csipkednie kell magát: mindössze harminc napja van a tranzakció lebonyolítására, ellenkező esetben elveszik a tonnánkénti 5 eurós letétje. Ebben az esetben pedig új versenypályázatot kellene kiírni. Szólnoki István, az agrárkifizető ügynökség szekcióigazgatója azonban nemcsak abban bízik, hogy az első exportot időben lebonyolítják, hanem abban is, hogy a maradék 13,5 ezer tonna máig, a pályázat lejártáig elkel. Optimizmusát a felkínált gabona minőségével indokolta. Lapunknak nyilatkozva megerősítette: amennyiben mégsem lenne érdeklődő a maradék búzamennyiségre vagy a pályázat más oknál fogva eredménytelenül zárulna, úgy Szlovákia kezdeményezni fogja a kiviteli keret további megemelését 26 ezer tonna búzára.

A holland exportőr 180 millió eurót fizet a gabonáért, ami megközelítőleg 92,3 eurót jelent tonnánként. Ez a pénz ugyan lényegesen kevesebb annál, amit a szlovákiai gabonatermelők kapnak a terményükért (101,31 euró + esetlegesen fuvardíj, havi tárolási díj, minőségi illeték), ám senkinek sem kell aggódnia amiatt, hogy a különbözet a szlovák költségvetést terheli. Ezt ugyanis brüsszeli forrásokból egészítik ki.

Az agrárkifizető ügynökségnek eddig 548,5 ezer tonna, a hazai piacon eladhatatlan gabonát ajánlottak fel a termelők. E mennyiség csaknem felét, ténylegesen 250 ezer tonnát már intervencióként fel is vásárolt. Ebből 132,5 ezer tonnát teszi ki a kukorica, amelyre azonban Brüsszel még nem engedélyezte a kiviteli versenypályázat kiírását. Szólnoki bízik abban, hogy az új termény betakarításáig sikerül az intervencióba felkínált gabonát maradéktalanul felvásárolni, és a raktárakat kiüríteni. (gyor)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?