<p>Amint közelednek az ünnepek, egyre inkább érezhető az embereken a vásárlási láz és az idegesség, hogy minden szerettüknek találjanak valami ajándékot. </p>
Hogyan reklamálhatunk, ha interneten vásárolunk?
Pozsony |
A reklámoktól mámorosan, a szeretet ünnepe jegyében sokan képesek meggondolatlanul szórni a pénzüket, gyakran alkalmatlan hülyeségekre vagy legalábbis a célszemély által nem méltányolt árucikkre. Hiszen ma már a boltba se kell elmennünk azért, hogy vásároljunk! Az internetes vásárláshoz fűződik a kérdésem: mire ügyeljünk, ha vissza szeretnénk vonni a vásárlást? Hallottam a tizennégy napos határidőről, de nem tudom, mikortól kell számolni, mit fizet vissza az eladó, hogyan kell érvényesíteni az elállási jogom stb. A fogyasztók védelmében hozott tizennégy napos szabály a távollevők között vagy üzlethelyiségen kívül kötött adásvételi vagy szolgáltatási szerződésekre vonatkozik. Érdemes tudni, hogy ha magánszemélytől (szemben egy kereskedővel) vagy esetleg magánvállalkozóként vásárolunk, tehát saját üzleti vagy szakmai tevékenységünkbe eső célból, akkor nem vonatkoznak ránk a fogyasztóvédelmi szabályok. Az Európai Unió területén kötött szerződéstől a fogyasztó tizennégy napon belül bármiféle indoklás nélkül elállhat, ha az távközlő eszköz útján (például internet, telefon/fax vagy postai megrendelés alapján) vagy házaló ügynök kezdeményezésére, illetve más üzlethelyiségen kívüli helyzetben jött létre, ha a fogyasztóval személyesen és egyénileg lépnek kapcsolatba. Az elállási jogot azért is kell biztosítani, mert a távúton vásárolt terméket nincs a vevőnek lehetősége megtekinteni, az üzlethelyiségen kívül pedig nagyobb pszichológiai nyomásnak lehet kitéve vagy a meglepetésszerű „termékbemutató” után könnyebben engedhet a költekezés ingerének, és esetleg meggondolatlanul megy bele a vásárlásba. A tizennégy napos határidő az áru kézbesítésének napjától kezd el telni. Ha egy termék több tételből áll, az utolsó darab megérkeztével kezdődik a felmondási idő. Ha a határidő utolsó napja munkaszüneti napra esne, a következő munkanapot is bele kell számítani a határidőbe. A fogyasztó szerződéstől való elállásra vonatkozó döntését egyértelműen tudtára kell hozni az eladónak. Egy elállási tájékoztató minta megtalálható a fogyasztók jogairól szóló 2011/83/EU irányelv I. mellékletében. Ezt a dokumentumot is alapul lehet venni, de akár az eladó weboldalán online kitölthető formanyomtatványt is fel lehet használni. Ez utóbbi esetben az eladó igazolja az elállás kézhezvételét pl. egy automatikus válasz-e-maillel. A fogyasztónak természetesen a nem kívánt árut is vissza kell küldenie, mégpedig a tájékoztatást követő tizennégy napon belül. Az elállási nyilatkozatot e-mailben vagy faxon is el lehet küldeni vagy a visszaküldött áruhoz is lehet mellékelni. Egy körültekintő vásárló így még a kifizetés előtt átböngészi az eladó honlapját, rendelkezik-e valós elérhetőséggel, címmel. (folytatjuk) Veszelei Viktória jogászA tájékoztatás nem minősül jogi tanácsnak.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Korábbi cikkek a témában
2013. 09.09.
Szükségtelen információ a vevőnek
2009. 12.02.
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.