Hídfőállások épülnek régiónkban

Budapest. A nyugati vállalatoknál évtizedek óta megszokott lépés, hogy telített hazai piacaik helyett a gyors növekedéssel kecsegtető kelet-európai piacokon fektetnek be. Hasonló okok motiválták a magyar tőzsde két legnagyobb cégét, az OTP-t és a MOL-t is, amelyek Szlovákiában is évek óta jelen vannak.

A MOL százhalombattai finomítója. A tágan értelmezett térségünkben mindenütt olajszagot éreznek.Reuters/TASR-felvételMíg a legtöbb magyar cég óvatosan nyúlt a felvásárlás eszközéhez, addig a MOL és az OTP mára komoly hídfőállásokhoz jutott a környező közép-, sőt bizonyos kelet-európai országokban is – derül ki a Menedzser Fórum magyar gazdasági lap elemzéséből. A két nagy vállalatcsoport közül az OTP van jelen több helyen: a tavaly lezajlott akciója után már 9 országban üzemeltet saját bankot. A korábban megszerzett szlovák, bolgár, horvát és román pénzintézetek mellé a tavalyi év egy orosz, egy ukrán, három szerb és egy montenegrói „skalpot“ hozott. A Szerbiában megszerzett három apró bankot idén májusban olvasztották össze. A 2006-os bevásárlások következtében az OTP csoport tevékenységének súlypontja erőteljesen elmozdult: az idei első negyedévben a teljes mérlegfőösszeg 38,4%-a származott külföldről. Összességében ma már az OTP csoport tevékenységének egyharmada, nyereségének egynegyede kívül van a magyar határokon. Ráadásul a teljes profitnövekedés is külföldről származott. A külföldi leányvállalatok hozzájárulása az eredményekhez folyamatosan nő, és a közzétett tervek szerint 2010-re éri el az összes nyereség felét.

Az OTP-hez hasonlóan a MOL is vásárolt külföldön: nálunk megvette a Slovnaftot, és 25%-os tulajdonrésszel rendelkezik a horvát INA-ban, melyben további részesedésvásárlást is tervez. Emellett több kis orosz olajkitermelő cég kisebb-nagyobb tulajdonrészét is megvásárolta, melyek között a Zapadno-Malobalyk mezőt üzemeltető közös vállalatban meglévő 50%-os hányada a legjelentősebb. Végül az elmúlt év folyamán 33,5%-ot (az INA-val közösen pedig többséget) vásárolt a bosnyák üzemanyagpiac vezetőjében, az Energopetrol kiskereskedelmi cégben. A MOL zöldmezős beruházásokat is végzett, kiterjesztve kiskereskedelmi hálózatát a szomszédos országokra, mindenekelőtt Romániára. A csoportnak 2007 március végére a 358 magyar és a 210 szlovák benzinkút mellett 117 román és 34 osztrák kútja üzemelt, emellett Csehországban, Szlovéniában és Szerbiában is rendelkezik töltőállomásokkal. A kőolajtermék értékesítés volumenében már csak 37%-os súlyt tett ki Magyarország, 11-et Szlovákia, miközben a fennmaradó 52% értékesítése harmadik országokba, mindenekelőtt Romániába és Ausztriába irányult.

A napokban három külföldi olajtársaság, a szlovén Petrol, a MOL és a horvát INA nyújtott be ajánlatot a Montenegro bonus nevű helyi állami olajcéggel megalakítandó közös vállalatra. A MOL nemzetközi tervei között első helyen az INA többségének megszerzése szerepel, amely a horvát kormány döntésétől függ. Emellett folyamatosan zajlanak a társaság kutatás-termelési tevékenységét kiterjesztő kisebb-nagyobb akvizíciók, melyek mindenekelőtt Oroszországra fókuszálnak, általában helyi partnerekkel, például a Gazprommal egy konzorciumban. Emellett hallani lehet olyan cégvásárlási tervekről, melyek a kereskedelmi hálózat kiterjesztését célozzák, de ez már egy következő fejezet. (mfor)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?