Hiánycikk a szakképzett munkás

Pozsony. Szlovákia mindeddig egyértelműen ellenállt a hazai munkaerőpiac megnyitásának, azonban most úgy tűnik, rövidesen fontolóra veszi a nem európai uniós államok polgárainak beengedését a munkaerőpiacra.

Az égető munkaerőhiány miatt Nyitranovák bányájában már román vájárokat is alkalmaznakJán Krošlák felvételeA munkaügyi minisztériumban előkészületeket tesznek a külföldi munkavállalók beengedését lehetővé tevő intézkedések foganatosítására. Ennek érdekében a közeljövőben életre hívja a külföldiek integrálását segítő, valamint migrációs osztályt. Ez fordulatot jelent, hiszen Mikuláš Dzurinda kormánya idején még az volt Pozsony hivatalos álláspontja, hogy mindaddig, amíg Szlovákia számára nem nyílnak meg az uniós munkaerőpiacok, mi sem nyitjuk meg a mi piacunkat. Már napjainkban is dolgoznak nálunk nem európai uniós állampolgárok, ám számuk egyelőre elenyésző.

Irina Kovalcsuk férjével és gyermekével öt évvel ezelőtt települt át Ukrajnából Szlovákiába. „A munka miatt jöttünk Szlovákiába, Ukrajnában ugyanis magas az állástalanok aránya, ezért sokan távoznak Olaszországba, Portugáliába, Spanyolországba, ahol viszont nem kvalifikált munkát végeznek, ráadásul feketén“ – mondta Irina Kovalcsuk, aki férjével együtt felsőfokú végzettséggel rendelkezik. Mindketten programozóként dolgoznak, azonban eddig csak párja kapta meg a szlovák állampolgárságot, mivel ő külföldi szlováknak számít. Irina szerint Szlovákia nem számít vonzó célponttal, nálunk nagyon hosszadalmas a honosítás, továbbá a keresetek sem vonzóak. Állítását alátámasztják a munkaügyi minisztérium adatai is, ezek szerint napjainkban csupán 119 ukrán állampolgár dolgozik hivatalosan nálunk. 2006 végén összességében alig 2000, nem európai uniós tagállamból érkező polgár volt Szlovákiában munkaviszonyban, közülük a legtöbben Dél-Koreából (esetükben nem kétkezi munkásokról van szó, hanem a KIA Motors autógyár vezetéséről, valamint az autógyárhoz kötődő koreai leányvállalatok menedzsereiről), Oroszországból, Ukrajnából, valamint Indiából, Szerbiából, Montenegróból és Törökországból.

„Szlovákiából számos képzett munkaerő távozott“ – közölte Alexandra Gogová, a munkaügyi tárca szóvivője, ezért 3-5 éven belül már jelentős hiány mutatkozhat a hazai munkaerőpiacon. Ez látszólag ellentmondásnak tűnhet, hiszen még mindig meglehetősen magas, 10 százalék körül mozog az állástalanok aránya, ám ezek java képzetlen, vagy a rendszeres munkától teljesen elszokott ember. „A tavaly végzett piaci felmérések azt mutatják, hogy egyre inkább hiányoznak a szerelők, a hegesztők, a kőművesek és a bádogosok, valamint az orvosokból és nővérekből is egyre több hiányzik“ – magyarázta Gogová. Nem csoda, hiszen a magasabb keresetekkel csalogató Csehország szívóhatása évek óta erős, csak nyugati szomszédunknál 94 ezer szlovák állampolgár dolgozik, és akkor még nem beszéltünk a Magyarországon, ĺrországban és Nagy-Britanniában állást találók tömegéről.

Csehország kísérleti szinten már évekkel ezelőtt lehetővé tette a fehérorosz, horvát, bosnyák, kazah, macedón, moldáv, szerb, orosz és ukrán polgároknak a cseh munkaviszony legalizálását, emellett mindazok kaphatnak munkát, akik 1995 után csehországi egyetemeken, főiskolákon végeztek. (akt., shz)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?