<p>Ľubomír Jahnátek földművelésügyi miniszternek meg kellett hátrálnia: visszavonta azon javaslatát, miszerint a több háztartásban is közkedvelt szafaládét úgyszólván hús nélkül, elsősorban baromfibőr-maradványok, porc és apróbb csontdarabkák keverékéből (szeparátum) gyártsák.</p>
Győzött a hagyományos szafaládé
z ötlet a Szlovákiai Baromfiszövetségtől (ÚHS) származott, melynek illetékesei még tavaly nyáron vetették fel a témát. Azzal rukkoltak elő a baromfisok, hogy a szafaládégyártáshoz nem szükséges a húsösszetevő, elegendő például a baromfi-feldolgozásnál keletkező bőrmaradványok, porcok és apróbb csontdarabkák ledarálása és ilyen állapotban történő felhasználása. „A baromfi-feldolgozók csakis a jó minőségű alapanyagot használják fel termékeikben, melyet alacsony nyomással állítanak elő, ennek az alapanyagnak az összetétele hasonló a darált hús összetételéhez, és nem tartalmaz csontokat. Évközi viszonylatban a hazai baromfi-feldogozók részesedése a szlovákiai baromfihústermékek piacán tavaly a korábbi 54,5 százalékról 43,9%-ra esett vissza. Ennek fő oka, hogy a vöröshús-feldolgozók a nagy kereskedelmi láncoknak alacsony áron kínálják a baromfihúsból készült termékeket, s ennek következményeként az üzletláncok kiiktatják kínálatukból a baromfi-feldolgozóktól származó jó minőségű termékeket” – fejtette ki lapunknak Ľubomír Urban, a baromfiszövetség sajtótitkára.
Természetesen azonnal hallatták hangjukat azok a húsfeldolgozó üzemek, melyek a minőségi szafaládégyártás szorgalmazói sertés- és marhahúsból. Hangsúlyozták: továbbra is csak és kizárólag a sertés- és a marhahús szolgálhasson a szafaládé alapanyagául. Az erős nyomás terhe alatt az agrártárca vezetője visszavonta javaslatát. „A baromfiszövetség a téma megvitatását követően visszavonta javaslatát a baromfi-szafaládéra vonatkozólag” – jelezte Peter Hajnala, a minisztérium sajtóosztályának a vezetője.
A húsfeldolgozók receptje tehát továbbra is érvényben van, a szafaládénak legalább 2/5 részben húsanyagot kell tartalmaznia, és a gyártóknak nem szabad szeparátumokat, különféle maradványokat beledolgozniuk a termékbe. A produktumot csakis sertés- és marhahúsból, vagyis az eddigi klasszikus módon lehet előállítani, a baromfi-összetevőket mellőzni kell. Egy kilogramm szafaládéban így legalább 400 grammnyi húsnak kell lenni, ezzel szemben Jahnátek azt javasolta, hogy egy kilogramm termékre lebontva elegendő mindössze a 700 gramm baromfimaradvány és a 300 grammnyi zsírösszetevő.
A baromfiszövetség javaslata olyan szempontból volt érdekes, hogy egyik vezető vállalata a Hyza, amely Andrej Babiš szlovákiai származású cseh pénzügyminiszter és milliárdos cége. A baromfiszövetség azzal védekezett, ők nem terveztek hús nélküli szafaládét gyártani, határozottan ellene voltak az ilyen technológiának. A szervezet azt állítja: ha sor került volna a baromfi-szafaládé gyártásának jóváhagyására, húsmaradványokat ugyan kevertek volna a produktumba, de porcot és csontot nem daráltak volna hozzá. Az ilyen maradványok például a csirkemell feldolgozásakor megmaradt kisebb húsdarabok.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.