<p>Szlovákia idén gyorsabb gazdasági növekedésre számíthat, mint azt a jegybank korábban várta. Ez a foglalkoztatottságon ugyan még nem látszik meg, a tavalyi visszaesést követően azonban a reálbérek már idén nőhetnek.</p>
Gyorsít a gazdaságunk
Pozsony |
Szlovákia gazdasági növekedése gyorsabb lesz, mint azt a jegybank nyáron elképzelte. Míg a júniusi előrejelzésben 0,6 százalékos bővülést jeleztek, a legújabb, tegnap közzétett előrejelzés szerint a bruttó hazai termék (GDP) idén 0,9 százalékkal nőhet a tavalyihoz képest. „A szlovák gazdaság már a második negyedévben nagyobb sebességre kapcsolt, mint azt korábban vártuk, ami elsősorban a Szlovákia számára mérvadó nyugat-európai piacok jobb teljesítményével magyarázható. A külföldi kereslet a jegybank szerint emiatt idén 0,9 százalékkal nőhet. Ennek köszönhetően megugrik a szlovák kivitel is, ami továbbra is a gazdaság legfontosabb motorjának számít. Nem szabad megfeledkezni arról sem, hogy hosszú idő után végre nőtt a hazai kereslet is” – mondta Jozef Makúch jegybankelnök, aki szerint jövőre 2,1, 2015-ben pedig 3,2 százalékos GDP-növekedésre számíthatunk. Az ország vártnál jobb gazdasági teljesítménye azonban továbbra sem látszik meg a foglalkoztatottságon. Ján Tóth, a jegybank alelnöke szerint a foglalkoztatottság csökkenését idén sem sikerül megállítani, ez így további 1 százalékkal csökkenhet az elmúlt évhez képest. Ez még a második negyedéves elemzésben jelzetthez képest is borúsabb előrejelzés. „Fokozatosan azonban stabilizálódik a helyzet, középtávon így akár nőhet is a foglalkoztatottság” – tette hozzá Tóth, aki szerint már jövőre enyhe növekedés várható. A tavalyi 13,9 százalékos munkanélküliségi mutató azonban idén 14,2 százalékra nő, és csak a jövő évtől kezdődhet meg az enyhe apadás. Az alacsony hazai kereslet miatt az árak is visszafogottabban nőnek, mint korábban. A jegybank az idei évre 1,7, jövőre 1,5, 2015-re pedig 1,8 százalékos inflációt jósol. A nominálbérek ugyanakkor idén 2,6 százalékkal nőhetnek, a lakosság így a fizetéséből már többet engedhet meg magának, mint tavaly, és a 2012-es 1,1 százalékos visszaesést követően a reálbérek már jövőre és 2015-ben is nőhetnek.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.