2002. január elsején lépett életbe a telekkönyvi törvény módosítása, amely az Európai Unió jogrendjéhez való közelítés mellett gyakorlati előrelépést is hozott. Az új jogszabály értelmében a lakástulajdon-váltás bejegyzése nem a döntés meghozatalának napján, hanem a bejegyzésről szóló javaslat benyújtása napján lép hatályba.
Gyorsabb ügyintézést remélnek
A gyakorlati előrelépés mindenekelőtt a községi tulajdonban levő lakások és nem lakáscélú helyiségek tulajdonjog-átruházása időpontjának megváltoztatásával kapcsolatban mondható el. Mivel az ingatlanokhoz fűződő tulajdonjog nem a szerződés aláírása pillanatában, hanem a telekkönyvi bejegyzés pillanatában száll át az új tulajdonosra, a tulajdonjog átszállására eddig olykor több mint egy évet is várni kellett. Ez alatt sok minden változhatott: nem egyszer megtörtént, hogy az idősebbek meg sem érték a bejegyzés jogerőre emelkedését, ami aztán az örökösök számára utánajárást, a hivatal alkalmazottai számára pedig többletmunkát jelentett.
Az új jogszabály életbeléptével is meg kell ugyan várnunk, míg a lakásvételünkről szóló szerződést a hivatal sorra veszi és a tulajdonjog átruházásáról döntést hoz, ám a tulajdonváltás bejegyzése nem a döntés meghozatalának napján, hanem a bejegyzésről szóló javaslat benyújtása napján visszamenőlegesen lép hatályba. Tehát ha például ez év január tizedikén adtuk be a lakásvásárlásról szóló, aznap aláírt szerződésünket a telekkönyvi hivatalba, s kérelmünket a hivatal májusban 30-án bírálja el, a szerződés hatályba lépte napjaként január 10-e fog szerepelni. Ez a szabály vonatkozik azokra a január elseje előtt benyújtott javaslatokra is, amelyekről még nem született döntés.
A telekkönyvi hivatalok 2001. december 31-ig a helyi államigazgatási rendszer részét képezték, vagyis a járási és kerületi hivatalok osztályaként működtek. Ez azonban európai viszonylatban is ritkaságszámba ment; az uniós tagállamokban és a legtöbb csatlakozni kívánó országban ugyanis a telekkönyvekkel öszszefüggő döntéshozatal függetlenségének biztosítása érdekében a telekkönyvek a bírósági rendszer részét képezik, vagy különleges államigazgatási szervként működnek. Az Európai Unió ugyanis méltán várja el a tulajdonjogi viszonyok áttekinthetőségét, elsősorban a lehetséges külföldi befektetők jogbiztonsága érdekében.
Az év elejétől tehát kerületi szinten telekkönyvi hivatalok, járási szinten pedig telekkönyvi igazgatóságok működnek, a központi szerv pedig a Szlovák Köztársaság Földmérési-, Térképészeti és Telekkönyvi Hivatala (Úrad geodézie, kartografie a katastra SR). A szakemberek azt hangoztatják, hogy nem csupán a rendszer kozmetikázásáról van szó. A reformtól mindenekelőtt a döntési és irányítási eljárás hatékonyságának növekedését remélik, amely elsősorban a jogszabályban megszabott 30 napos határidő betartását jelentené. A törvény ugyanis ennyi időt szab meg a javaslatok benyújtásától a bejegyzés megvalósításáig. Ezt a határidőt azonban csak nagyon kevés esetben sikerült a hivataloknak megtartanikatastra Dunajská Streda). Jó hír, hogy a közigazgatási illetékek ösz. Fontos megjegyezni, hogy beadványainkat ezentúl az ingatlan elhelyezkedése szerinti illetékes telekkönyvi hivatal telekkönyvi igazgatóságának kell címeznünk (például dunaszerdahelyi ingatlan esetében a következő címet kell feltüntetnünk: Katastrálny úrad Trnava, správa katastra Dunajská Streda). Hasonlóan jó hír, hogy a közigazgatási illetékek összege nem emelkedik: az ingatlanok értékének 0,1 százalékát, legkevesebb 500, legfeljebb 10 000 koronát kell fizetnünk.A szerző a Csekes, Világi, Drgonec és társai ügyvédi iroda munkatársa
Fontos tudnivalók
A bejegyzésről szóló javaslat mellé csatolni kell:
- az ingatlanhoz fűződő tulajdonjog átruházásáról szóló szerződést a szerződő felek száma szerint, valamint további három példányban (egy vevő és egy eladó esetében tehát öt példányban);
- az ingatlanok értékének meghatározásáról szóló becslést vagy a járási hivatal, földügyi-, mezőgazdasági- és erdőgazdálkodási osztálya által kiadott értékelést két példányban;
- a közigazgatási illetéket a javaslat benyújtásakor készpénzben kell kifizenünk. (bsz)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.