Gazdasági válság - erősödött a forint

Budapest |

<p>Megnyugodni látszanak a piacok, az egész heti gyengülés után. Pénteken délután erősödött a forint az euróval szemben és csaknem 3 százalékkal nőtt a részvényindex is, az OTP-papírok 18 százalékkal drágultak napon belül.</p>

Az eurót 312,72/313,02 forintnál jegyezték délután fél öt után a bankközi kereskedelemben, szemben a csütörtök délutáni 314,50 és 316,50 forint között ingadozó árfolyammal. Pénteken délelőtt az euró 318 forint fölött, újabb történelmi csúcson is járt.
    Az elmúlt napok nagymértékű esése után a régióhoz képest is felülteljesítő volt a magyar tőzsde.
    A befektetői hangulatot javíthatta, hogy egyre több konkrétum hangzik el a válságkezelés lehetséges intézkedéseiről Magyarországon, mint ahogy egyre több, a higgadtabb értékelésre utaló megnyilatkozás lát napvilágot a nemzetközi pénzügyi világban is.
    Gyurcsány Ferenc kormányfő szerint a Reformszövetség és a munkáltatók által javasoltaknál is határozottabb és mélyebb szerkezeti átalakításra van szükség, és az állam kiadásainak alapos elemzése után jelentős kiadáscsökkentést kell meglépni.
    A miniszterelnök arra kérte az Országos Érdekegyeztető Tanács résztvevőit, egyezzenek meg abban: mindent megtesznek annak érdekében, hogy Magyarország még az idén megfeleljen minden követelménynek, amellyel beléphet az euró előszobájába, az ERM-II árfolyamrendszerbe. Hozzátette: így legkésőbb szeptember végén meg lehet állapodni az euró bevezetésének menetrendjéről.
    Jócskán felnagyítják a kelet-közép-európai régió eladósodottságával kapcsolatos tényeket a Nemzetközi Fizetések Bankja (Bank for International Settlements, BIS) 2009 januárjában közzétett adatai, ami hozzájárulhatott ahhoz, hogy a régiótól elfordultak a pénzügyi befektetők - állítják az Erste Group bécsi elemzői.
    "A BIS által nyilvánosságra hozott adatok alapos elemzése után úgy találtuk, hogy Kelet-Közép-Európa eladósodottsági foka és a külföldi forrásoktól való függése valójában elhanyagolható Nyugat-Európáéhoz viszonyítva" - szögezték le az elemzők.
    Magyarországról szólva kifejtették, hogy a 73 százalékos GDP-arányos bruttó államadósság - noha a régióban a legmagasabb - nemzetközi összehasonlításban nem kiemelkedő, elmarad például az euróövezeti országok átlagától. Ukrajna a maga 20 százalékos mutatójával, vagy a tíz százalékot alig meghaladó lett adósság pedig a legalacsonyabbak között van Európában.
    Több kelet-európai országban, köztük Magyarországon a globális gazdasági lassulás következtében várhatóan jelentős mértékben vissza fog esni a gazdasági növekedés, ami recesszióhoz vezet - emelte ki a bécsi WIIW gazdaságkutató intézet friss prognózisából a pénteki The New York Times.
    Nemzetközi segítség lehetőségére tett utalást pénteken a brit kormányfő azon országoknak, amelyek nem tudják egyedül rendbe tenni bankrendszerüket.
    Gordon Brown a skóciai Dundee városában, a kormányzó brit Munkáspárt skóciai tagozatának konferenciáján azt mondta: a globális pénzügyi szektor egészségének érdekében a nemzetközi pénzügyi szervezeteket az olyan országok bankrendszereinek átalakítására is fel kell használni, amelyek egy ilyen átalakítást egyedül nem engedhetnek meg maguknak.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?