Egyre vonzóbba lakástakarékPozsony. A lakás-takarékoskodás iránt egyre nagyobb az érdeklődés.
Egyre vonzóbb
a lakástakarék
Pozsony. A lakás-takarékoskodás iránt egyre nagyobb az érdeklődés. A három hazai lakás-takarékpénztár az idei első félévben 114,2 ezer új szerződést kötött az ügyfeleivel, összesen 1,147 milliárd euró értékben, ami 15,1 százalékkal több az előző év azonos időszakához képest. Az egyes társaságok között azonban lényeges eltérések vannak. Míg a Wüs-tenrot által megkötött szerződések száma 19,6%-kal, 13,2 ezerre csökkent, az Első lakás-takarékpénztár (91 ezer szerződés) és a ČSOB Lakás-takarékpénztár (több mint 10 ezer szerződés) újabb növekedést könyvelhetett el. Jövőre ráadásul még vonzóbb lesz a lakástakarékoskodás, hiszen az ügyfeleknek juttatott állami prémium a pénzügyminisztérium javaslata szerint 1,5 százalékponttal, 11,5%-ra nőhet. Akik a maximális, 66,39 eurós támogatáshoz hozzá szeretnének jutni, azoknak az idei 663,9 euró helyett elég lesz 577,30 eurót elhelyezni a számlájukon. (SITA)
A vásárlásnál az ár a döntő
Pozsony. Szlovákiában a vásárlók 97 százaléka elsősorban az ár és a minőség alapján dönt arról, mit tesz a kosarába – derül ki az Európai Bizottság legfrissebb felméréséből. „Amikor minden hetedik, aktív korban lévő lakos állástalan, és minden nyolcadik alkalmazott havi 400 eurónál is alacsonyabb bruttó bérrel rendelkezik, a takarékoskodás nagyon is érthető” – áll a Postabank elemzőinek a jelentéssel kapcsolatos kommentárjában, amely szerint így nem csoda, hogy a vásárlás során az ár számít a legfontosabb kritériumnak. A megkérdezettek 80%-a elismerte, hogy az áru származási helyét is figyelembe veszi. A Postabank elemzői szerint azonban ez nem jelenti automatikusan azt, hogy a hazai élelmiszereket helyeznék előtérbe. „Ha ez így lenne, a termelők nem panaszkodnának folyamatosan arra, hogy az üzletekben kevés a hazai termék” – vallják a szakértők. (SITA)
EU-függő a szlovák gazdaság
Pozsony. Az Európai Unió tagországai közül a szlovák gazdaság van kitéve leginkább az uniós gazdasági folyamatoknak – derül ki a statisztikai hivatal legfrissebb elemzéséből, amely szerint Szlovákia kivitelének 85 százaléka az uniós tagországokba irányul. „Szlovákia jelenleg a világ legnyitottabb gazdaságai közé tartozik” – nyilatkozta Ľubomír Koršňák, az Uni-Credit Bank elemzője. A szlovák termékek iránt a legnagyobb érdeklődés Németországban és a szomszédos országokban mutatkozik, így a kivitel 14 százaléka Csehországba, 7-7 százaléka pedig Magyarországra és Lengyelországba irányul. (TASR)
Magyarországi bértérkép
Budapest. Magyarországon hasonló regionális eltérések tapasztalhatók az átlagkeresetek szempontjából, mint Szlovákiában: a legnagyobb fizetéseket a fővárosban fizetik, a legalacsonyabbakat pedig a keleti régiókban. A magyar statisztikai hivatal adatai szerint a fizikai foglalkozásúak Budapesten havi nettó 109 984 forintot vihettek haza, a szellemi munkakörökben dolgozók pedig 217 760 forintot kaptak. A megyék közötti összehasonlításban a fizikai alkalmazottak Győr-Moson-Sopron megyében keresték a legtöbbet, csaknem 114 600 forintot, míg a legalacsonyabb bérük a Szabolcs-Szatmár-Bereg (havi 86 973 forint) és Nógrád megyében (87 753 forint) foglalkoztatottaknak volt. A szellemi foglalkozásúak közül a Komárom-Esztergom megyében dolgozóknak volt a legmagasabb a havi nettó átlagkeresete: 177 251 forint, a legkevesebbet, átlagosan havi nettó 133 850 forintot a Békés megyében dolgozók vihették haza. (MTI)
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.