Nem éri meg sertést tenyészteni
Pozsony. Katasztrofális évet zártak tavaly a hazai sertéstenyésztők. Az Agrárpiaci Információs Rendszer (ATIS) tájékoztatása szerint a sertés felvásárlási ára az elmúlt évben tovább zuhant.
GAZDASÁGI HÍRMORZSÁK
Pozsony. Katasztrofális évet zártak tavaly a hazai sertéstenyésztők. Az Agrárpiaci Információs Rendszer (ATIS) tájékoztatása szerint a sertés felvásárlási ára az elmúlt évben tovább zuhant. Az árszint júliusban volt a legmagasabb, amikor a sertések kilójáért 51,56 koronát fizettek, a legalacsonyabb árat áprilisban regisztrálták, amikor a felvásárlási ár alig haladta meg a 40 koronát. A sertéshús felvásárlási ára tavaly, minőségtől függően 6-14%-kal volt alacsonyabb, mint egy évvel korábban. (SITA)
Szélerőmű épülhet Nagykéren
Nagykér. A Ventureal társaság az Érsekújvár közeli Nagykéren szélerőmű-park építését tervezi. A kétmilliárd koronás beruházásnak köszönhetően a község határában 2010-ig 16-20 szélerőmű torony épülhet, a beépített összteljesítmény 30 és 50 MW között mozog. A Ventureal 30 községben szeretne szélerőművet építeni (ezek élettartama mintegy 25 év), a legtöbbet a kelet-szlovákiai régióban. (ČTK)
A Mäsospiš újra üzemelhet
Poprád. A Mäsospiš társaság, amelynek a termékeiben nemrég lisztéria fertőzést találtak, már beindította a próbagyártást. Az iglói állategészségügyi hatóság múlt csütörtökön állíttatta le a termelést, mivel a társaság Liptói felvágottjában lisztéria fertőzést regisztráltak. Korábban a cég Morva füstölt húsában is hasonló fertőzést találtak. Marián Užák, a cég igazgatója szerint a hétvégén több mintát is küldtek a laboratóriumoknak, és ezek egyike sem volt fertőzött, a cég azonban csak az állategészségügyi szervek engedélyét követően szállíthatja termékeit az üzleteknek. A lisztéria mindenütt előforduló baktérium, a nyers zöldség vagy állati eredetű ételek, füstölt tengeri termékek lehetnek a lisztéria fő forrásai. Fertőzés esetén a járványügyi eljárást bonyolítja, hogy a lappangási idő elég hosszú, néhány naptól akár két hónapig is terjedhet. (SITA)
Ausztria kimarad a Déli Áramlatból?
Moszkva. Ausztria kimaradhat a Déli Áramlat gázvezeték nyomvonalából, s a vezeték Szerbiából Szlovénia felé mehet tovább Észak-Olaszországba – ezt fontolgatja a Kommerszant című lap értesülése szerint a Gazprom. Az újság úgy tudja, hogy ehhez Alekszej Miller, a Gazprom főnöke múlt pénteken Ljubljanában már meg is szerezte a szlovén államfő támogatását. A lap emlékeztetett rá, hogy a Gazprom és az osztrák OMV viszonya még januárban, közvetlenül az együttműködési megállapodás aláírása után romlott meg. A Gazpromnak 50%-ot kellett volna kapnia a baumgarteni közép-európai elosztóból, s az OMV-vel közösen földalatti tárolókat kellett volna építenie Ausztriában és a környező országokban. Néhány nap múltán azonban kiderült, hogy a Gazprom nem szándékozik gázt eladni azoknak a kereskedőknek, akik már lekötöttek maguknak kapacitást a transz-ausztriai vezetéken. (MTI)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.