GAZDASÁGI HÍRMORZSÁK

Rekord közelében mozgott a korona
Pozsony. Az elmúlt hetet a korona 32,86 koro?na/euró szinten kezdte, miközben az árfolyam hétfőn szűk sávban, 32,90 és 33,20 korona között jojózott. Egy amerikai dollárért 22,50, egy cseh koronáért 1,304 szlovák koronát adtak.

Rekord közelében mozgott a korona

Pozsony. Az elmúlt hetet a korona 32,86 koro?na/euró szinten kezdte, miközben az árfolyam hétfőn szűk sávban, 32,90 és 33,20 korona között jojózott. Egy amerikai dollárért 22,50, egy cseh koronáért 1,304 szlovák koronát adtak. Kedden régiónk összes valutája gyengült, magukkal húzva a szlovák koronát is. A nap folyamán így egy euróért már 33,14 koronát adtak. A trend folytatódott szerdán is. A hét közepére régiónk összes pénzpiacán eluralkodott a bizonytalanság, ami a fizetőeszközünket 33,18 korona/euró szintre lökte. A visszaesést csak csütörtökön sikerült megállítani. A nyitóár 33,07 korona/euró volt, és a nap folyamán 32,97 koronás árfolyamot is regisztráltak. Az erősödés folytatódott pénteken is, amikor egy euróért már csak 32,74 koronát adtak, ami csupán 3 fillérrel maradt el a 2007 tavaszán felállított abszolút csúcstól, a cseh korona kurzusa szintén szárnyalt. (s)

Egyelőre elmaradt az áremelés

Pozsony. Míg a legtöbb európai országban az elmúlt időszakban jelentős mértékben megugrottak az üzemanyagárak, Szlovákiában egyelőre megúsztuk a drágulást. A Natankuj hírportál szerint egyes országokban az elmúlt hetekben literenként 1,50 koronás árugrást könyvelhettek el. Európában manapság Cipruson tankolhatunk a legolcsóbban, a 95-ös oktánszámú benzin literje ott 32,66 korona, a gázolajé 32,33 korona. Szlovákia Európában a 14. helyen van az üzemanyagok árlistáján. Nálunk a 95-ös benzinhez 38,86, a gázolajhoz 40,78 koronáért juthatunk hozzá. Benzinünk az adók nélkül azonban a 8. legolcsóbb Európában, 17,16 korona. Ukrajnát kivéve a környező országokhoz viszonyítva a gázolaj nálunk a legdrágább, a benzint pedig Magyarországon és Lengyelországban olcsóbban tankolhatjuk. (nt)

USA-támogatás a Nabuccónak

Brüsszel. Az Egyesült Államok a hét végén teljes támogatásáról biztosította a Nabucco gázvezetéket, amely a tervek szerint Közép-Ázsiából szállítana földgázt Európába, Oroszország megkerülésével. A Nabucco megépül, erről meg vagyok győződve, mert kereskedelmileg van értelme, méghozzá sokkal több, mint a tervezett többi vezetéknek – mondta Matthew Bryza amerikai külügyi államtitkár. Bryza azt mondta, hogy az Egyesült Államok mind geopolitikai, mind gazdasági megfontolásokból érdekelt a Nabucco megvalósulásában, mert a Nabucco csökkenti Európa energiafüggőségét Oroszországtól. Bryza felidézte, hogy az eddigi tervek szerint a Nabucco építésének költségvetése 5 milliárd euró, a szintén még csak tervezett orosz-olasz Déli-áramlat gázvezetéké viszont legkevesebb 10 milliárd euró. Ebből is következik, hogy a Nabuccón érkező azerbajdzsáni és más közép-ázsiai földgáz olcsóbb lesz, szerinte akár 40-50 százalékkal is olcsóbb, mint ami a Déli Áramlaton érkezik majd Oroszországból. (MTI)

Olcsóbb az asztali fehérbor

Pozsony. A palackozott asztali fehérbor átlagos termelői ára az év elejéhez képest 3,4 százalékkal, literenként 34,88 koronára esett vissza – derül ki a Szlovák Agrárpiaci Információs Rendszer legfrissebb jelentéséből. A palackozott asztali vörösbor literenkénti termelői ára 40,21 korona, szemben az év eleji 38,81 koronával. (SITA)

Üldözési mánia az EB-ben?

Brüsszel. Az Európai Bizottság szerint eladáskor hatástalanítani kellene azokat az apró jeladókat, amelyek árucikkek azonosítására szolgálnak. Az RFID (Radio Frequency Identification) néven emlegetett miniatűr eszközök – akár egy négyzetmilliméternél is kisebb, adott esetben papírvékony lapocskák – alkalmasak az árucikkek egyedi azonosítására, hollétének megállapítására. A kereskedelemben alapvető használati célja a lopás megakadályozása, de ha nem hatástalanítják, akkor arra is alkalmas lehet, hogy a vásárlás után is jeleket bocsásson ki, és így bizonyos mértékig figyelemmel lehessen kísérni a vásárló mozgását. Viviane Reding, az információs társadalom ügyeiben illetékes brüsszeli biztos most olyan konzultációt kezdeményez az „okos lapkák” ügyében, amely reményei szerint még a nyár előtt elvezethet egy uniós ajánlás kidolgozásához. (MTI)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?