Gazdasági akcióterv

<p>A miniszterelnök hétfőn 29 pontos gazdasági akciótevet jelentett be a parlamentben, a tervezett lépések között szerepel az egykulcsos családi adórendszer bevezetése, a társdasági adó kedvezményes körének kiterjesztése és 120 milliárd forintos megtakarítás a közszférában; a bejelentést a piacok és a munkáltatók kedvezően fogadták, a szakszervezetek további egyeztetéseket sürgettek.</p>

A kormányfő elmondta: javasolják, hogy legyen egykulcsos, 16 százalékos a személyi jövedelemadó, és két év alatt kivezetik az adójóváírás intézményét.

A minimálbér adómentességét az idén még nem érintik az intézkedések. A miniszterelnök az MTI-nek azt mondta: fokozatosan, két éven belül, azaz 2012 január elsejéig kell bevezetni az új rendszert, hogy "folyamatosan vezessük ki az adójóváírást, és folyamatosan terheljük rá a minimálbérre az egy kulcsot".

Egyenes ági leszármazottak között megszűnik az illetékfizetési kötelezettség, és bevezetik az adón kívüli jövedelem fogalmát, azaz az adózott jövedelemből történő kifizetések adómentesek lesznek. A társasági adó kedvezményes, 10 százalékos kulcsát a jelenlegi 50 millióval szemben 500 millió forintos adóalapig lehet majd alkalmazni. A kis- és középvállalkozások (kkv) helyzetének könnyítésére tízféle kisadó eltörlését javasolja a kormány. A beruházásokhoz jelenleg megkövetelt 51 féle engedély harmadának eltörését is javasolja a kabinet. A kormányfő bejelentette a szabad gyümölcspárlat-készítés jogának visszaállítását is.

Az állam 120 milliárd forintot takarít meg saját magán a jövőben. Orbán Viktor ezzel kapcsolatban négy intézkedést sorolt fel: költségstop az állami és költségvetési intézményekben, a közszféra bérkiadásainak átalakítása, a költségvetési kiadások felülvizsgálata az alapoknál és a tárcáknál, a külső megbízások és a feladatkiszervezések teljes körű felülvizsgálata.

A kormányfő javasolta, hogy havi bruttó kétmillió forintos fizetési plafont vezessenek be a költségvetési szférában, beleértve ebbe a jegybankot is. Az állami vagyonkezelés területén át kell térni a bértömeg-gazdálkodásra - jelentette be. Közölte: elrendeli a bértömeg-csökkentés legalább 15 százalékos mértékét, ami 48,2 milliárd forintos megtakarítást jelent.
A piac pozitívan fogadta a bejelentéseket, mivel azok a 3,8 százalékos államháztartási hiány tartását és a gazdasági  növekedést ösztönzik - válaszolták az MTI által megkérdezett elemzők kedden.

A forint erősödött, a hozamok csökkentek, ami azt jelzi, hogy a piac pozitívan fogadta a kormányfő bejelentéseit - mondta Barcza György. A K and H Bank vezető elemzője szerint a tervezett takarékossági intézkedések a költségvetésben ma még meglévő 230 milliárd forintos kockázatot mérséklik, illetve pótolják összeget.

Török Zoltán, a Raiffeisen Bank vezető elemzője azt mondta: a kormányfő által kedden bejelentett intézkedések összességében jó irányba mutatnak, a hazai vállalkozások versenyképességét erősítik, s az intézkedések hatására várhatóan tartható lesz az ez évre tervezett államháztartási hiány. Hozzátette, a bejelentett intézkedések az adórendszer átláthatóságát szolgálják és csökkentik az adóelkerülést.

Török Zoltán a magyar kis- és középvállalkozások számára egyértelműen pozitívumnak nevezte a társasági adó 10 százalékos kedvezményes adókulcsa határának felemelését 50 millió forintról 500 millió forintra.

Piaci szempontból összességében pozitívnak minősítették londoni elemzők a magyar kormányfő által kedden bejelentett gazdaságpolitikai terveket, amelyekről ugyanakkor további részleteket várnak. A magyar törlesztéskockázati biztosítási ügyletek díjszabása a bejelentés után jelentősen enyhült a londoni kereskedésben.

Gigantikus méretű terhelésnek nevezte a kormányfő által bejelentett banki különadót Erdei Tamás, a Magyar Bankszövetség elnöke, pozitívumként értékelte ugyanakkor, hogy a kormány tartani akarja a 3,8 százalékos hiánycélt, s nem akar teret engedni a bankellenes hangulatnak. Felhívta a figyelmet arra: egy ilyen nagyságrendű elvonás megnehezíti a bankok helyzetét, s hitelaktivitásukat egyértelműen csökkenteni fogja.

Vállalkozásbarátnak nevezték, és üdvözölték a vállalkozásokra vonatkozó tervezett adóváltozásokat az MTI által megkérdezett munkáltatói szervezetek. Dávid Ferenc, a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetségének (VOSZ) főtitkára hangsúlyozta: a vállalkozások számára kedvező, hogy a társasági adó kedvezményes 10 százalékos kulcsát a jelenlegi 50 millióval szemben 500 millió forintos adóalapig lehet majd alkalmazni. Parragh László, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) elnöke elmondta: a gazdasági akcióterv hosszú ideje az első olyan intézkedéscsomag, amely nem megszorításokat tartalmaz, hanem beruházásösztönző és munkahelyteremtő intézkedéseket, annak a kis- és közepes vállalkozások a lehetnek a nyertesei.

A szakszervezetek szerint az egykulcsos személyi jövedelemadó nem szolgálja az arányos közteherviselést, a minimálbéren foglalkoztatottak rosszabbul is járhatnak, s bár a miniszterelnök által ismertetett gazdasági akcióterv céljaival a megkérdezett érdekképviseleti vezetők egyetértettek, a részleteket hiányolták, és sürgették a párbeszéd megkezdésé

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?