<p>Robert Fico szerint például úgy lehet védekezni egy újabb orosz-ukrán gázválság ellen,ha Szlovákia konkurenciát teremt a 49%-ban külföldi tulajdonban levő Szlovák Gázműveknek (SPP). Fico a válság következményeiről tegnap Pozsonyban az orosz Gazprom gázvállalat vezérigazgató-helyettesével, Alekszandr Medvegyevvel tárgyalt.</p>
Fico konkurenciát akar az SPP-nek
Az SPP-nek Fico szerint egy orosz-ukrán cég is konkurenciát jelenthetne, de csak ha a vállalatban az államnak lenne többségi részesedése. „Nem engedjük, hogy Szlovákia vazallusszerepbe kényszerüljön. Csak olyan projekteket fogunk támogatni, amelyek teljes ellenőrzésünk alatt lesznek“ - szögezte le Fico.
Medvegyev kijelentette: sajnálja azokat, akiket érintett a válság, de mindenkinek tudatosítania kellene, hogy nem Moszkvát, hanem Kijevet terheli a felelősség a történtekért. „Nem biztos, hogy sikeresek lesznek a Gazprom ellen kezdeményezett kártérítési perek, mivel a gázáramlást Ukrajna korlátozta“ - szögezte le a Gazprom vezérigazgató-helyettese.
Új gáztárolók Fico szerint a kormány jövő szerdai ülésén tárgyal a válság következményeiről és arról, milyen intézkedésekkel lehet csökkenteni negatív hatásait. A kormányfő szerint járható út lenne az is, ha a Gazprom segítségével új gáztárolókat építenének Szlovákiában. Ugyanakkor fontosnak tartja, hogy nemzetközi szerződésekbe legyen rögzítve, hogy ha a gázválság megismétlődik, Szlovákia automatikusan más vezetékeken át kap földgázt.
Karel Hirman energetikai szakértő szerint az új gáztárolók kiépítése rendkívül költséges lenne. „Fel kell tennie a kérdést, mi az olcsóbb: a behozatal diverzifikációja vagy gáztárolók építése. A diverzifikációra tett javaslatokat mindig azzal utasították el, hogy nincs rá szükség, az orosz gáz különben is olcsóbb, mint például a norvég“ - tette hozzá Hirman.
Ukrán kérdőjelek Bár Ukrajna szerint is érvényes az ukrán Naftogaz és az orosz Gazprom által aláírt gázszerződés, Kijev úgy véli, rövidesen mégis törekedni kell módosítására, mert az kárt okoz az ország gazdaságának. Olekszandr Slapak, az elnöki hivatal helyettes vezetője viszont kijevi sajtótájékoztatóján leszögezte, „nem talált a megállapodásban egyetlen pontot sem, amely lehetőséget adna annak felmondására.“ Közölte azt is, hogy elhalasztották az ukrán nemzetbiztonsági és védelmi tanács péntekre tervezett ülését, amelynek napirendjén a gázszerződés vizsgálata szerepelt volna. Hozzátette: a szerződésbe foglalt földgázárak túl magasak egy olyan országnak, amelynek komoly gazdasági válsággal kell szembesülnie. Kijevnek szerinte európai szakértőkkel való egyeztetés után kellene kidolgoznia a dokumentum módosítását. Hasonló véleményen van Viktor Juscsenko ukrán elnök is, aki tegnap megkérdőjelezte a gázszerződést, s kijelentette: a dokumentum módosításra szorul. Fico ezeket a törekvéseket „teljes őrültségnek“ nevezte.
Márnincs válság A gazdasági minisztérium tegnap visszavonta a két héttel ezelőtt kihirdetett válságállapotot - jelentette be tegnap Ľubomír Jahnátek szakminiszter. Ennek köszönhetően Szlovákia végleg elvetette azt a lehetőséget, hogy beindítja a Jaslovské Bohunice-i V1-es atomerőmű második blokkját. „Nem fogjuk elindítani a második blokkot. Az ország gázellátása stabil, a rendszer jól működik, már nincs szükség megszorító intézkedésre“ - mondta Jahnátek. Jelenleg naponta átlagosan 160 millió köbméter orosz földgáz halad át Szlovákián, ebből a mennyiségből a Szlovák Gázművek (SPP) 19,8 millió köbmétert vesznek át. (dem, s)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.