<p>Nálunk az öregségi nyugdíj csupán az országos átlagbér 45 százalékán mozog, miközbenNyugat-Európában ez a mutató 70% környékén található.</p>
Félre kell tenni a nyugdíjra
Vagyis a nyugdíjba vonulás Szlovákiában egyben nagyon komoly anyagi visszaesést is jelent, hiszen a napjainkban 352,50 eurós átlagos öregségi nyugdíjból ha levonjuk a lakásfenntartási és gyógyszerköltségeket, akkor havi szinten csupán 185-190 euró szabadon elkölthető összeg marad az érintett pénztárcájában – hangzott el az ING Tatry-Sympatia Nyugdíjpénztár tájékoztatóján. Vagyis nem elegendő csupán az állam által folyósított nyugdíjra támaszkodni, már csak azért sem, mert az egyre rosszabb demográfiai helyzet miatt a jövőben a nyugdíjemelés üteme még a jelenleginél is lassúbb lesz. Viktor Kouřil, az ING Tatry-Sympatia Nyugdíjpénztár elnöke szerint ezért a több lábon állás jelenthetiamegoldást,azazérdemesaII. és a III. nyugdíjpillérbe is beszállni, lehetőleg minél hamarább. „Napjainkban a pályakezdők számára nem kötelező belépni valamelyik magán nyugdíjpénztárba, így nem csoda, hogy a fiatalok 80%-a nem él a lehetőséggel. Ami nem csoda, hiszen huszonévesen nem a nyugellátás jelenti számukra a fő problémát, viszont a jövőben ez megbosszulhatja magát” – mondta Kouřil. Jelenleg 3 munkavállaló jut egy nyugdíjasra, akiknek száma Szlovákiában 1,3 millió főre tehető, ami 2050-re 1,5 munkavállalóra zsugorodik – ez az irányzat azt vetíti előre, hogy a későbbiekben vagy kitolják a nyugdíjkorhatárt, vagy növelik a befizetendő járulékokat, vagy elmarad a nyugdíjemelés.
Szlovákiában napjainkban 1,438 millió tagja van a II. és 716 ezer tagja a III. (kiegészítő) nyugdíjpillérnek – a két rendszer együttesen mintegy 5 milliárd eurónyi felhalmozott megtakarítást kezel. A nyugdíjpénztárak vonzerejét viszont csökkenti, hogy a világgazdaság válságos időszakában csupán minimális, az inflációtól elmaradó hozamokat tudnak kitermelni, továbbá a mindenkori kormányok beavatkozása is sokat ronthat a hatékonyságon (erre példa a Fico-kabinet számos intézkedése). A Radičová-kormány ugyan az előző kabinet intézkedéseit részben semlegesíteni akarja, azonban úgy tűnik, hogy az állami garanciák nélkül működő, ezért kockázatosabb alapok bevezetése alkotmányos akadályokba ütközhet. A másik probléma, hogy a takarékosság jegyében ez évtől megszűnt a III. pillér adókedvezménye (eddig maximum 398,3 eurót le lehetett vonni az adóalapból), ami az ügyfélszám csökkenéséhez vezethet. Már tavaly 8000-rel esett vissza a kliensek száma, ami a kiegészítő nyugdíjtakarékosság 15 éves történetében először fordult elő. (shz)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.