<p>Az Európai Unió szükség esetén támogatja kelet- és közép-európai tagországait, de elsősorban eseti, országonkénti alapon, mert minden egyes tagállam helyzete különböző - így foglalta össze Mirek Topolánek cseh miniszterelnök, az EU soros elnöke és José Manuel Durao Barroso európai bizottsági elnök vasárnapi brüsszeli sajtótájékoztatóján a kötetlen EU-csúcson kialakult véleményt.</p>
EU-csúcs: csak eseti alapon segítenek
Az állam- és kormányfői találkozó más résztvevőinek nyilatkozatai ugyancsak azt tükrözték, hogy a térség országait nem hagyják magukra, de átfogó, nagyszabású program elindításának idejét egyelőre nem látják elérkezettnek.
- Többet fogunk tenni, de esetről esetre vizsgálva a helyzetet, ott, ahol szükséges - mondta Barroso. Bejelentette azt is, hogy egyetértettek abban: az anyabankok támogatása nem jelenthet korlátozást a fiókok, leánybankok vonatkozásában.
- Az EU semmilyen tagországot nem fog hagyni meginogni..., de ez a megközelítés (a térségi mentőterv) el lett vetve. Széles egyetértés volt abban is, hogy pillanatnyilag tévedés lenne megváltoztatni az euróövezeti csatlakozás játékszabályait - mondta Topolánek.
A találkozóról kiadott közös nyilatkozat leszögezte, hogy az EU csak közösen, összehangoltan cselekedve tud felülkerekedni a válságon.
A szöveg szerint figyelembe kell venni mindazokat a támogatásokat és lépéseket, amelyekkel az unió már segítette a kelet-európai országokat.
Felszólították a kormányfők a tagállamok pénzügyminisztereit, hogy a brüsszeli bizottsággal együtt kísérjék fokozott figyelemmel a térség helyzetét, és az átmeneti egyensúlyzavarokkal küzdő országok számára vázoljanak fel támogatási lehetőségeket a rendelkezésre álló eszközök alapján. Felhívták a figyelmet az Európai Beruházási Bank (EIB) kiemelt finanszírozó szerepére is a térségben.
A kelet-európai - uniós és szomszéd - országok pénzügyi nehézségeinek összehangolt áthidalására eddig több kezdeményezés hangzott el uniós tagországok részéről. Gyurcsány Ferenc miniszterelnök Brüsszelben most ismertette azt a javaslatot, amely "az eddig elhangzott valamennyi kezdeményezésből próbál átfogó programot alkotni".
Topolánek elmondta, hogy a találkozón a szolidaritás és a nemzeti felelősség szükségessége egyaránt felmerült.
Kijelentette azt is, hogy megítélésük szerint hosszabb távon jók a kelet-európai térség gazdasági növekedési kilátásai.
A közös nyilatkozatban a vezetők bizodalmukat fejezték ki arra vonatkozóan, hogy közép-, illetve hosszú távon az EU minden országának gazdasága pozitívan alakul majd.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.