<p>A baromfitenyésztés világszerte egyre nagyobb szerepet kap, Szlovákiában ezzel szemben ezt az ágazatot is igyekeznek a lehető legjobban leépíteni. A nagy üzletláncok tonnaszámra hozzák be az olcsó, ám silány minőségű külföldi baromfit, teljesen ellehetetlenítve a szlovákiai termelőket.</p>
Az elkövetkező tíz évben a leggyakrabban fogyasztott hús a baromfi lesz, több évtizedes hegemóniát követően leszorítva vezető helyéről a sertéshúst – derül ki a Gazdasági Együtt-működési és Fejlesztési Szervezet (OECD) valamint az ENSZ Élelmezési Szervezetének (FAO) a felméréséből. Mi a helyzet Szlovákiában? Az utóbbi évtized valósága katasztrofális: tíz év alatt ugyanis csaknem 130 százalékkal emelkedett a baromfi-behozatal az országba. A számok riasztóak: míg 2004-ben 26 ezer tonnányi baromfit hoztak be az országba, két évvel ezelőtt ez a mennyiség 58,5 ezer tonnára emelkedett.
Már önmagában ez a mutató is riasztó, ennél is felháborítóbb azonban, hogy a külföldről behozott baromfi minősége az esetek többségében gyatrának minősíthető, miközben az importált termékek gyakran antibiotikumot tartalmaznak. „Az uniós szabályok ugyanakkor egyértelműen kiemelik, hogy a csirkehús sem tartalmazhat antibiotikumot” – mondta lapunknak Daniel Molnár, a Szlovákiai Baromfiszövetség elnöke.
A baromfitenyésztők nem rejtik véka alá, hogy a gazdálkodás egyre bonyolultabb és anyagilag is igényesebb számukra. Az egyes farmokon arra panaszkodnak, hogy problémáik vannak az értékesítéssel. A felvásárlás akadozik, s ahogyan a sertéstenyésztők, ugyanúgy a baromfitenyésztéssel foglalkozók is neheztelnek a feldolgozó kapacitások hiányára. Két évvel ezelőtt a honi tenyésztők valamivel több, mint 57 ezer tonna baromfihúst állítottak elő, ezzel szemben a behozatal elérte a már jelzett 58,5 ezer tonnát. „Nagy gond, ha a behozatal túlszárnyalja a hazai termelést” – vallja Molnár. A baromfi-behozatalból a legnagyobb arányban Csehország részesedik, az összimportnak az 52 százalékát biztosítja nyugati szomszédunk. Magyarország és Lengyelország ugyanazon szinten, csaknem 20 százalék körül veszi ki részét a behozatalból.
A baromfiágazat szakemberei nem győznek figyelmeztetni a külföldről behozott csirkehús veszélyeire. „A román csirkemell egyszerűen nem lehet jó minőségű, azért is olyan alacsony az ára a boltokban, a nagy üzletláncok ugyanis tonnaszámra vásárolnak külföldi baromfit, hogy azt kedvezményes áron kínálják a vásárlóknak” – hangsúlyozza az országos baromfiszövetség elnöke. Molnár külön kiemeli, hogy a vásárlásnál a termék előállítójára kellene ügyelniük a vásárlóknak, hiszen gyakran megtörténik, hogy a csomagoló ugyan szlovákiai, ám a tenyésztő román vagy brazil.
Susla Béla
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.